Čtvrtletní zpráva o migraci za 2. čtvrtletí 2021
Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU, spolu se statistickou přílohu. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních migračních tras do EU - východní, centrální a západní středomořské trasy.
Situace v oblasti migrace v ČR je stabilní. Počet cizinců v ČR dlouhodobě stoupá, k 30. červnu 2021 bylo na území ČR registrováno 668 238 osob cizí státní příslušnosti. Nejvíce jich pochází z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. O mezinárodní ochranu v České republice v roce 2021 požádalo 577 osob, což je ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, které bylo výrazněji ovlivněno pandemií covid-19, o 33 % více. Rostly i počty cizinců, kteří na území ČR vstoupili či pobývali nelegálně, v prvním pololetí 2021 jich bylo zjištěno 5 430. Na nelegální migraci se podíleli státní příslušníci 103 států, z toho nejvíce občané Ukrajiny (3088), Moldavska (778), Afghánistánu (364) a Gruzie (159). Další data týkající se cizinců v ČR naleznete ve statistické příloze.
Co se týče hlavních migračních tras do Evropy, od počátku roku 2021 přicestovalo nelegálně celkem 39 203 osob. Tlak na Řecko v rámci východní středomořské trasy je v porovnání s předchozími lety velmi nízký. Situace zůstává klidná a stabilní i v dalších zemích balkánské trasy. Zvýšil se počet nově příchozích migrantů na centrální středomořské trase do Itálie, oproti prvnímu čtvrtletí se zdvojnásobil. Naopak výrazně méně osob v letošním roce připlouvá na Maltu. Počet migrantů, kteří nelegálně přicestovali do Španělska po západní středomořské trase, byl ve druhém čtvrtletí roku 2021 na podobné úrovni jako ve čtvrtletí prvním. Přibližně polovina příjezdů končí na Kanárských ostrovech, na které letos míří dvakrát více osob než v loňském roce.