Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Martin Pecina v Bosně a Hercegovině: Práce naší policie si zde velmi cení

Po podpisu smluv o spolupráci mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou zamířil ministr vnitra Martin Pecina, policejní prezident plk. Martin Červíček, velvyslanec ČR v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog a zástupci Bosny a Hercegoviny do oblasti Novi Grad. Zde působí jednotka Policie ČR, která se podílí na odminování řeky Sávy. 

 

Ministerstvo vnitra ČR poskytuje Bosně a Hercegovině, resp. jejímu Ministerstvu bezpečnosti,dlouhodobou podporu v rámci několikaletého projektu zahraniční rozvojové spolupráce „Pomoc při budování migrační a azylové infrastruktury Bosny a Hercegoviny“. Nyní Bosna a Hercegovina projevila zájem především o pomoc při potápěčském výcviku a potápěčsko-pyrotechnických činnostech (umožňujících opětovnou splavnost místních řek).
 
Práce, kterou tady odvádějí čeští policisté, je úctyhodná. Není bez zajímavosti, že jsme jediný stát na světě, který se přihlásil k této pomoci. Naši specialisté jsou skutečnou světovou špičkou a já udělám vše pro to, aby jejich práce pokračovala. Jsem si jist, že tato naše pomoc nejen upevní vztahy s našimi přáteli v Bosně, ale rovněž dále zvýší prestiž naší země v zahraničí. Musím našim chlapcům co  nejupřímněji poděkovat," řekl ministr vnitra Martin Pecina přímo na místě.
 
Spolupráce mezi oběma státy probíhá na základě Memoranda o porozumění mezi českou policií a Bosnou a Hercegovinou podepsaného letos v červnu. Tomu předcházela konkrétní spolupráce mezi Odborem speciálních potápěčských činností a výcviku při Ředitelství služby pořádkové policie PP a speciální jednotkou Bosny a Hercegoviny SIPA (State Investigation and Protection Agency) při  výcviku bosenských potápěčů.
 
V rámci projektu požádalo v roce 2012 velení jednotky SIPA o pomoc s odminováním řeky Sávy v oblasti Orašje. Ještě v září téhož roku se podařilo zrealizovat expertní misi, při níž bylo vyzdviženo a zlikvidováno přes 150 kusů dělostřelecké munice. O měsíc později se na řece Sávě v oblasti Odźak uskutečnila další expertní mise zaměřená na průzkum vraku potopené válečné lodi třídy Monitor. Tyto aktivity budou pokračovat i letos na podzim. Jejich cílem je odstranit ze dna Sávy další dělostřeleckou munici a munici z vraku potopené válečné lodi, což výrazně sníží bezpečnostní riziko pro místní obyvatele.
 
V Bosně a Hercegovině je podle tamního ministra bezpečnosti Fahrudina Radončiće zaminováno 240 km², což je dvě a půl procenta území, na kterém je odhadem zhruba 120 tisíc min. Tím je omezen například rozvoj zemědělství. Díky pomoci České republiky a dalších donátorů jde tento problém řešit.
 
Součástí expertních misí v oblasti potápěčského výcviku jednotky SIPA je i projekt na zajištění jejího vybavení. Podílí se na něm Česká rozvojová agentura, která pořídí ze svých prostředků techniku a výstroj pro policejní potápěče za 1,8 mil Kč.
 
„Děkuji všem svým kolegům, kteří se podílejí na odminování řeky Sávy, za každodenní ohromné úsilí a vysokou profesionalitu, se kterou přistupují k této nebezpečné misi. Slibuji, že i nadále budeme jejich působení v Bosně a Hercegovině podporovat jak finačně, tak materiálně," dodal policejní prezident plk. Martin Červíček.
 

 
Denisa Čermáková
zástupkyně ředitele
odboru tisku a public relations
Ministerstva vnitra ČR
 
 

Print  E-mail