Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výroční zpráva o situaci v oblasti migrace a integrace za rok 2021

Ministerstvo vnitra České republiky ve spolupráci s ostatními rezorty vypracovalo Zprávu o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2021, kterou dne 14. července 2022 schválila vláda České republiky. 

Zpráva podává podrobnou informaci o situaci v oblasti legální a nelegální migrace, mezinárodní ochrany a integrace cizinců na území České republiky v roce 2021 a porovnává některé profilové ukazatele s rokem 2020, případně lety předcházejícími. Přináší tak základní migrační trendy v České republice.

V roce 2021 byla stejně jako v roce předchozím migrace ovlivněna pokračující pandemií covid-19. I přesto pokračoval nárůst počtu cizinců legálně žijících na území ČR, na kterém se dlouhodobě podílí především migrace zahraničních pracovníků. Struktura cizinců z hlediska státních příslušností je dlouhodobě stabilní. Nejvíce cizinců pochází z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu.

V oblasti nelegální migrace došlo výraznému nárůstu, kdy byla statistika ovlivněna zejména případy cizinců, kteří do ČR vstupovali v rozporu s ochrannými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Přes území ČR tranzitovali cizinci ve zvýšené míře kvůli vývoji migračních pohybů na balkánské migrační trase, ČR zůstává pro nelegální migraci z rizikových zemí především zemí tranzitní.

V oblasti mezinárodní ochrany mezi nejčastější žadatele patřili občané Ukrajiny, Gruzie a Afghánistánu. Zejména evakuace občanů Afghánistánu byla příčinou meziročního nárůstu počtu žadatelů o cca pětinu.

Kompletní Zprávu je možné nalézt na webu MV: Výroční zprávy o situaci v oblasti migrace a integrace

  

vytisknout  e-mailem