Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Jan Hamáček jednal s eurokomisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes, 20. února 2020, sešel v Praze s novou evropskou komisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou. Hlavním tématem schůzky byla diskuze o budoucím směřování evropské migrační a azylové politiky. Ministr Hamáček zdůraznil, že klíčové je soustředit se na země, odkud do Evropy mohou přicházet nelegální migranti, a zároveň odmítl systém přerozdělování migrantů jako přežitý a nefunkční. 

Jan Hamáček eurokomisařku Johanssonovou informoval, že pro Ministerstvo vnitra i Českou republiku zůstává i nadále jednoznačnou prioritou prevence migračních toků mimo území Evropské unie, lepší ochrana vnějších hranic Schengenského prostoru a posílení návratů nelegálních migrantů. „S paní komisařkou jsme vedli podnětnou debatu o tom, jak řešit ochranu vnitřní bezpečnosti. Kromě toho jsem opět zdůraznil, že Česko zcela odmítá návrat jakéhokoliv systému přerozdělování migrantů na základě kvót,“ uvedl ke schůzce ministr vnitra. Dle něj musíme mít absolutní kontrolu nad tím, kdo do EU přichází, stejně jako musíme dokázat vracet nelegální migranty okamžitě z vnější hranice EU. „Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby například některé africké země usilující o dohodu s EU o volném obchodu nám odmítaly zaručit účinnou pomoc v boji proti nelegální migraci,“ dodal Hamáček a upozornil, že EU musí použít všech nástrojů k boji s nelegální migrací.

V této souvislosti ministr eurokomisařku Johanssonovou rovněž informoval, že už toto pondělí 24. února 2020 bude vláda na jeho návrh schvalovat balíček letošní pomoci Ministerstva vnitra zemím zasaženým migrací na Balkáně, Blízkém východě a Africe, tedy programy Pomoc na místě a MEDEVAC.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem