Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Milan Chovanec v Lucemburku: Česko bude pomáhat perzekuovaným, odmítáme však povinné kvóty

Je nutné najít systémové řešení uprchlické krize. Musíme účinně postupovat proti organizovanému zločinu a pašování lidí a hlavně reagovat na příčiny, ne jen na důsledky problémů. Toto stanovisko vlády České republiky dnes, v úterý 16. června 2015, prosazoval ministr vnitra Milan Chovanec na zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Lucemburku. 

Milan Chovanec v Lucemburku ostatní ministry vnitra zemí EU ujistil, že Česko pomáhá a je připraveno svou pomoc při řešení uprchlické krize dále rozšířit a být solidární. „Chceme pomáhat lidem, kteří se bojí o svůj život. Chceme se ale rozhodovat suverénně, na základě našich možností. Přes 60 % uprchlíků však dnes tvoří ekonomičtí migranti. Zavedení povinných kvót není systémové řešení a my se obáváme, že tím k nebezpečné cestě do Evropy jen pobídneme další lidi. Jsme připraveni uprchlíky přijmout, ale trváme na tom, že solidarita musí být dobrovolná. Není to ale řešení. S tímto stanoviskem, na kterém se shodujeme se zeměmi Visegrádu a některými dalšími státy, jsem seznámil kolegy na dnešním jednání,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že konkrétní řešení otázky budou hledat premiéři členských zemí na zasedání Evropské rady 25. a 26. června letošního roku.  
 
Ministr vnitra také apeloval na řešení problému zneužívání azylového systému a posílení efektivity návratové politiky. „Uprchlíky, kteří nepotřebují mezinárodní ochranu, musí Evropská unie vracet zpět. Zásadní však je postavit se koordinovaně proti organizovanému zločinu, protože pašování lidí je standardní organizovaný zločin. Pokud k tomu všechny země nepřistoupí odpovědně, destabilizuje to vnitřní bezpečnost EU,“ doplnil Milan Chovanec.
 
Kromě již existující finanční pomoci je Česko také připraveno se zapojit do společných operací ve Středozemním moři Triton, Poseidon Sea, EUNAVFOR Med. Česká republika také může vyslat své experty a technické vybavení do členských států v první linii v rámci těchto i případných dalších operací.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations


Zdroj fotografií: EU

Odkazy do noveho okna

MaS- 157.jpg

MaS- 157.jpg 

Detailní náhled

MaS- 173.jpg

MaS- 173.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem