Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jan Hamáček se setkal s albánským ministrem vnitra, podepsali memorandum o porozumění

Ministr vnitra Jan Hamáček jednal se svým albánským protějškem Sanderem Lleshajem. Ministři hovořili o tématu bezpečnostní rozvojové spolupráce, migraci nebo policejní spolupráci. Na závěr svého setkání podepsali memorandum o porozumění, na jehož základě poskytne Česká republika Albánii dar v podobě IT vybavení pro boj v oblasti kyberkriminality. 

Dnes, 14. listopadu 2019, jednal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s ministrem vnitra Albánské republiky Sanderem Lleshajem. Jednání navazovalo na předchozí setkání ministrů, které se uskutečnilo v dubnu tohoto roku při zahraniční pracovní cestě Jana Hamáčka po zemích západního Balkánu.

Česká republika spolupracuje s Albánií například pomocí Programu bezpečnostní rozvojové spolupráce. Jeden z významných projektů realizují zástupci Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří pomáhají svým albánským protějškům v boji proti kybernetické kriminalitě. „Albánie představuje v tomto ohledu jednu z našich prioritních zemí a jsem velice rád, že jí mohou naši experti pomoci a předat naše zkušenosti,“ uvedl Jan Hamáček. Součástí projektu je poskytnutí materiálního daru v podobě nezbytného IT vybavení. Aby k němu mohlo dojít, podepsali dnes oba ministři vnitra memorandum o porozumění. „Předání daru z naší strany už nic nebrání a předpokládáme, že se tak stane na začátku roku 2020,“ řekl Jan Hamáček.

Jan Hamáček dále ocenil snahu a odhodlání Albánie podílet se na řešení migrační situace. Česká republika od začátku podporovala zahájení operace agentury Frontex v Albánii a hned do první misi v květnu 2019 vyslala své policisty, kteří se podílejí na hlídání hranice s Řeckem. „Kdo je připraven, není překvapen. Předejít znovuotevření západobalkánské migrační trasy je naším společným zájmem,“ sdělil k tomu Jan Hamáček. Připomněl, že Albánie je navíc první zemí, která umožnila Frontexu působit na svém území. Oba ministři se shodli, že policejní spolupráce probíhá na vysoce profesionální úrovni a český ministr ubezpečil svůj protějšek, že tomu tak bude i nadále.

Kromě působení českých policistů v rámci operace agentury Frontex rovněž funguje spolupráce v oblasti boje proti organizovaným zločineckým strukturám či dopravní policie.

Ministr Hamáček v neposlední řadě ujistil Sandera Lleshaje, že Česká republika podporuje integraci Albánie do Evropské unie. „Naše pozice je v tomto směru jasná, plně podporujeme proevropské směřování Albánie i dalších zemí západního Balkánu,“ dodal Jan Hamáček.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

Odkazy do noveho okna

f_01.jpg

f_01.jpg 

Detailní náhled

f_02.jpg

f_02.jpg 

Detailní náhled

f_03.jpg

f_03.jpg 

Detailní náhled

f_04.jpg

f_04.jpg 

Detailní náhled

f_05.jpg

f_05.jpg 

Detailní náhled

f_06.jpg

f_06.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem