Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Doporučení pro fungování a zasíťování nových aktérů v oblasti integrace cizinců

V souvislosti se současným nárůstem nově příchozích cizinců, kteří obdrželi dočasnou ochranu a chtějí zůstat v České republice, vydalo Ministerstvo vnitra "Doporučení pro fungování a zasíťování nových aktérů v oblasti integrace cizinců". Dokument popisuje role jednotlivých aktérů v oblasti integrace, nutnost jejich vzájemného propojení a seznam úkolů, které je třeba v tomto ohledu splnit. 

Aby se začlenění cizinců podařilo uchopit systémově v celé republice, je potřeba do procesu zapojit nové aktéry, jako nevládní neziskové organizace, které se dříve zabývaly odlišnými tématy nebo sociální pracovníky obecních úřadů. Síťování mezi jednotlivými subjekty integrace cizinců pak zajišťují Ministerstvo vnitra, Centra pro integraci cizinců a nevládní neziskové organizace, jež jsou v tématu samy zkušenými jednotkami.

Centra na podporu cizinců organizují pravidelná setkání krajských platforem, které sdružují všechny relevantní aktéry v otázkách integrace cizinců (krajské a obecní úřady, policii, úřady práce, finanční úřady, školy, hospodářské komory, větší zaměstnavatele, neziskové organizace a další). Na místní úrovni - často přímo v ubytovacích zařízeních pro cizince s dočasnou ochranou - zajišťují poradenství, tlumočení nebo kurzy českého jazyka.

Nevládní neziskové organizace mapují situaci migrantů, mají přehled o jejich potřebách a disponují expertními znalostmi v oblasti integrace cizinců. Tyto organizace vyplňují prostor, který neobsáhnou státní instituce svými aktivitami, a zejména v této době zajišťují „první pomoc“ pro migranty a uprchlíky z Ukrajiny.

A protože informovanost cizinců je jedním ze základů jejich úspěšné integrace, Ministerstvo vnitra od začátku krize poskytuje aktuální informace o náležitostech legálního pobytu a to na svých webových stránkách nebo na infolince pro ukrajinské občany +420 974 801 802.

  

vytisknout  e-mailem