Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtvrtletní zpráva o migraci za I. čtvrtletí 2022

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v České republice a na migračních trasách do Evropské unie a její statistickou přílohu. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci hlavních migračních tras do EU - východní migrační trasy a tras přes východní, centrální a západní Středomoří. 

V souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině miliony lidí hledalo v zemích Evropské unie útočiště. Evropská unie přijala na pomoc uprchlíkům několik konkrétních opatření. Jedním z nich bylo zavedení mechanismu dočasné ochrany osob prchajících před válkou. O ni požádalo v zemích EU přibližně 1,4 milionu osob. Dalších 19 000 požádalo o mezinárodní ochranu. O tom, jak se s přílivem uprchlíků vypořádala Česká republika, se dočtete v předkládané čtvrtletní zprávě.

K 31. březnu 2022 bylo na území ČR registrováno 922 516 osob cizí státní příslušnosti, což představuje dvou pětinový nárůst oproti stejnému období v loňském roce. Nejvíce cizinců žijících v České republice pocházelo z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. O mezinárodní ochranu v České republice požádalo v prvním čtvrtletí tohoto roku 528 osob, což je téměř dvakrát více ve srovnání s předchozím rokem. Naopak počet osob, který byl na území České republiky zjištěn v souvislosti s nelegální migrací, poklesl. Další informace k vývoji migrace jsou uvedeny ve statistické příloze.

Dvanácti procentní nárůst nelegálních příjezdů do Evropy byl zaznamenán na středomořských trasách. Západní středomořská trasa zaznamenala v březnu značný pokles příjezdů po moři, avšak k výraznému nárůstu došlo v rámci příchodů po zemi. Jen během měsíce března přišel pozemní cestou téměř stejný počet migrantů jako za celý loňský rok. Podobný vývoj sledovala východní středomořská trasa, kdy příchody po moři poklesly, zatímco narostly příchody po souši.

  

vytisknout  e-mailem