Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtvrtletní zpráva o migraci za 4. čtvrtletí 2021

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU a její statistickou přílohu. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních migračních tras do EU - východní, centrální a západní středomořské trasy. 

Situace v oblasti migrace je ovlivněna rychle rostoucím počtem legálně pobývajících cizinců. K 31. prosinci 2021 bylo na území ČR registrováno 660 849 osob cizí státní příslušnosti, což znamená nárůst o více než 30 % v posledních 5 letech. Nejvíce jich pochází z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. O mezinárodní ochranu v České republice v roce 2021 požádalo 1 411 osob, což je ve srovnání s rokem 2020, který byl výrazněji ovlivněn pandemií covid-19, o 21 % více. Rostly i počty cizinců, kteří na území ČR vstoupili či pobývali nelegálně, v roce 2021 jich bylo zjištěno 11 170, naprostá většina byla zadržena při nelegálním pobytu na území. Na nelegální migraci se podíleli státní příslušníci 103 států, z toho nejvíce občané Ukrajiny (5 844), Moldavska (1 548), Afghánistánu (529) a Sýrie (428). Další data týkající se cizinců v ČR naleznete ve statistické příloze.

Co se týče hlavních migračních tras do Evropy, v roce 2021 přicestovalo nelegálně celkem 122 485 osob. Tlak na Řecko v rámci východní středomořské trasy je v porovnání s předchozími lety stále velmi nízký. Situace zůstává klidná a stabilní i v dalších zemích balkánské trasy. Zvýšil se počet nově příchozích migrantů přes centrální středomořskou trasu do Itálie, oproti loňskému roku jich přišlo dvakrát více. Naopak výrazně méně osob připlulo na Maltu. Počet migrantů, kteří nelegálně přicestovali do Španělska přes západní středomořskou trasu, byl v roce 2021 podobný jako v roce 2020. Přibližně polovina osob z celkového počtu připlula na Kanárské ostrovy. Mimo výše zmíněné migrační trasy Ministerstvo vnitra monitorovalo i situaci na běloruské hranici.

  

vytisknout  e-mailem