Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtvrtletní zpráva o migraci za 3. čtvrtletí 2021

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU a její statistickou přílohu. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních migračních tras do EU - východní, centrální a západní středomořské trasy. 

Situace v oblasti migrace v ČR je stabilní. Počet cizinců v ČR dlouhodobě stoupá, k 30. září 2021 bylo na území ČR registrováno 647 650 osob cizí státní příslušnosti. Nejvíce jich pochází z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. O mezinárodní ochranu v České republice v roce 2021 požádalo 1 094 osob, což je ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, které bylo výrazněji ovlivněno pandemií covid-19, o 34 % více. Rostly i počty cizinců, kteří na území ČR vstoupili či pobývali nelegálně, od počátku roku 2021 jich bylo zjištěno 8 367. Na nelegální migraci se podíleli státní příslušníci 103 států, z toho nejvíce občané Ukrajiny (4 653), Moldavska (1 162), Afghánistánu (446) a Vietnamu (231). Další data týkající se cizinců v ČR naleznete ve statistické příloze.
Co se týče hlavních migračních tras do Evropy, od počátku roku 2021 přicestovalo nelegálně celkem 43 164 osob. Tlak na Řecko v rámci východní středomořské trasy je v porovnání s předchozími lety stále velmi nízký. Situace zůstává klidná a stabilní i v dalších zemích balkánské trasy. Zvýšil se počet nově příchozích migrantů na centrální středomořské trase do Itálie, oproti druhému čtvrtletí se téměř zdvojnásobil. Naopak výrazně méně osob v letošním roce připlouvá na Maltu.  Počet migrantů, kteří nelegálně přicestovali do Španělska po západní středomořské trase, byl ve třetím čtvrtletí roku 2021 více než dvojnásobně vyšší než ve čtvrtletí druhém. Přibližně polovina příjezdů končí na Kanárských ostrovech, na které letos míří dvakrát více osob než v loňském roce. Mimo výše zmíněné migrační trasy Ministerstvo vnitra monitoruje i situaci na běloruské hranici.

vytisknout  e-mailem