Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtvrtletní zpráva o migraci za 3. čtvrtletí 2020

Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU. Obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních migračních tras do EU – východní, centrální a západní středomořské trasy. 

Situace v oblasti migrace v ČR byla i ve třetím čtvrtletí roku 2020 ovlivněna pandemií COVID-19. Nárůst dlouhodobě či trvale pobývajících cizinců v tomto období zpomalil, ke konci září bylo registrováno 616 659 cizinců.​ Oproti stejnému období minulého roku klesl počet osob, které v ČR požádaly o mezinárodní ochranu, a to o více než 50 %. Za první tři čtvrtletí roku 2020 bylo registrováno celkem 815 žádostí, nejvíce od občanů Ukrajiny.

Po částečném přerušení příjezdů migrantů během první poloviny roku 2020 došlo ve třetím čtvrtletí k jejich postupnému navyšování na centrální středomořské a západní středomořské migrační trase. Na východní středomořské trase byla i nadále migrační aktivita nízká. Během prvních tří čtvrtletí roku 2020 přicestovalo do Evropy nelegálně celkem 54 682 migrantů, což je o 29 % méně než ve stejném období minulého roku. Migrační aktivita na balkánské migrační trase byla za prvních 9 měsíců roku 2020 na velmi nízké úrovni, meziročně o 91 % nižší. Na centrální středomořské trase do Itálie byl ve stejném období evidován přibližně trojnásobný nárůst příjezdů oproti loňskému roku, kdy však byly počty příchozích velmi nízké. Po západní středomořské trase do Španělska přicestovalo nelegálně meziročně o 17 % méně osob, zvýšený počet migrantů ale evidovaly na Kanárské ostrovy.

vytisknout  e-mailem