Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika přijala v rámci programu MEDEVAC devět Ukrajinců

Do České republiky přicestovali v úterý 14. července 2015 v rámci programu MEDEVAC občané Ukrajiny. Prostřednictvím humanitárního programu se bude v tuzemských nemocnicích léčit devět Ukrajinců, včetně dvou dětí. Armádní speciál CASA nejdříve přistál v Ostravě, kde vysadil dvojici těžce popálených hasičů z Kyjeva. Do Prahy pak putovalo dalších sedm lidí. Speciál dosedl na ranvej kbelského letiště v půl sedmé večer. Program MEDEVAC bude ještě letos pokračovat.  

„Jedná se převážně o vnitřně vysídlené občany, kteří žijí hlavně v oblasti Charkova,“ uvedla Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky. „Přijali jsme pět mužů a čtyři ženy, přičemž nejmladšímu pacientovi jsou teprve dva roky, nejstaršímu pětapadesát,“ dodala Novotná.
 
Pacienti byli transportováni do pražských nemocnic v Motole a na Bulovce a do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Dva těžce popálené muže přijala Fakultní nemocnice Ostrava. „Přivezli jsme vážně nemocné nebo těžce zraněné lidi, kteří budou potřebovat kardiopéči, péči pediatrickou nebo ortopedickou a popáleninovou,“ přiblížil vedoucí lékař programu Michal Mareček. „Dva muži, kteří se budou léčit v Ostravě, utrpěli zranění při výbuchu rafinerie u Kyjeva. Jsou to mladí muži, šanci na přežití mají,“ zhodnotil Mareček. „Přivezli jsme například i pána po třech infarktech a kvůli chorobě dýchacích cest osmnáctkrát operovanou holčičku.“ Jde tedy především o případy, které nejsou na Ukrajině příliš dobře řešitelné. Léčení v tuzemsku bude trvat několik týdnů. Pacienty předem vybrali čeští lékaři na začátku července. Popálení byli do České republiky přivezeni na základě spolupráce s kyjevským popáleninovým centrem. 
 
Program MEDEVAC Ukrajina 2015 byl realizován na základě usnesení vlády. Ta na letošní fungování programu vyčlenila padesát milionů korun, veškeré finanční prostředky však ještě nebyly vyčerpány. Ve druhém pololetí letošního roku se ještě počítá s vysláním lékařů do Jordánska, navíc se již připravuje mise do Keni a Kambodži. Mimo to je v plánu i školení lékařů z postižených oblastí.
 
Od roku 1993 bylo v rámci MEDEVACu v tuzemsku hospitalizováno 210 pacientů – převážně dětí – z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (10), Libye (20), Myanmaru (3), Sýrie (14) a Ukrajiny (39). Letos už bylo vysláno sedm lékařských týmů do Jordánska, přičemž pět provádělo lékařské úkony a dva připravovaly půdu pro vyslání mise, která se uskuteční v následujících měsících. Bylo odoperováno bezmála šedesát osob a vyšetřena zhruba stovka pacientů.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem