Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Slavnostní vernisáž výstavy „Zlatá bula sicilská 1212. 800 let mezi realitou a mýty“

Ve středu 26. 9. 2012 byla v areálu Národního archivu v Praze za účasti předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslavy Němcové, ministra vnitra Jana Kubice, arcibiskupa Dominika Duky, guvernéra České národní banky Miroslava Singera a dalších významných hostů slavnostně otevřena výstava k 800 letům jednoho z nejdůležitějších dokumentů naší historie Zlaté buly sicilské.  

V tento den, 26. září 2012, tomu bylo přesně 800 let, kdy designovaný císař Fridrich II. potvrdil v Basileji českému králi Přemyslu Otakarovi I. výsadu dědičného královského titulu. Tato listina v české historické tradici zdomácněla pod názvem Zlatá bula sicilská.
 
Národní archiv a Historický ústav AV ČR ve spolupráci s Filozofickou fakultou UK v Praze a Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity uspořádal u příležitosti tohoto významného jubilea výstavu a odborné kolokvium s názvem „Zlatá bula sicilská, 1212. 800 let mezi realitou a mýty“. Role hostitelů se při slavnostním zahájení výstavy ve vstupní hale budovy Národního archivu v Praze na Chodovci ujala ředitelka Národního archivu Eva Drašarová a ministr vnitra Jan Kubice. Kromě nich se svými projevy vystoupili také ředitelka Historického ústavu AV Eva Semotanová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová a historikové Josef Žemlička a Martin Wihoda.
 
Ve své úvodní řeči ředitelka Národního archivu Eva Drašarová zdůraznila symbolický význam listiny: „Zlatá bula sicilská je symbolem, který již v průběhu let začal žít vlastním životem, je jedním z vláken, které nás poutají ke společné minulosti. Je smysluplné si ji připomínat právě v předvečer svátku naší státnosti.“
 
Podobně vyzdvihla význam listiny pro naše národní vědomí i ředitelka Historického ústavu Akademie věd Eva Semotanová. „Zlatá bula sicilská setrvává v našem povědomí již od školních let, je součástí toho, co každý národ potřebuje, je součástí národního vědomí. Člověk bez vzpomínek, bez paměti by byl, jak říkají čínští filozofové, jen prázdnou nádobou.“
 
Ministr vnitra Jan Kubice ve svém vystoupení připomněl historické souvislosti vzniku dokumentu i jeho odkaz pro budoucnost: „Právě teď se v souvislosti s ní můžeme zamyslet nad hlubokými kořeny naší státnosti, nad dávnou minulostí naší vlasti. Připomenout si velikost a význam tehdejšího českého státu, pro který Zlatá bula sicilská představuje symbolický milník na cestě mezi vyspělé státy raně středověké Evropy. Zlatá bula sicilská je symbolickým potvrzením jeho sebevědomí, hrdosti a nezávislosti. V tomto smyslu ať je tedy tato výstava nejen připomínkou naší slavné minulosti, ale také podnětem a inspirací pro nás, Čechy a Evropany.“
 
Po slavnostním otevření výstavy proběhlo odborné kolokvium historiků v přednáškovém sále Národního archivu. Pro veřejnost je výstava otevřena od 27. do 30. září 2012, vždy od 10.00 hod. do 18.00 hod. (vstup volný). Připraveny jsou tři volně přístupné doprovodné přednášky ve dnech 27. a 28. září.
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem