Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Boj proti extremismu - výsledky, úspěchy a další postup

Dne 6. května 2010 se konala tisková konference, na které první náměstek ministra vnitra plk. Jiří Komorous představil dosavadní úspěchy v rámci boje proti extremismu. 

"Vyhodnocení plnění úkolů a celé extremistické scény ukazuje na narůstající čísla kriminality s příslušným podtextem ale to neodráží skutečnost, že by extremismus v ČR nějakým zásadním způsobem stoupal. Je to především odraz ofenzivnosti a zvyšující se aktivity policejních orgánů a orgánů činných v trestním řízením," uvedl Jiří Komorous.

V rámci naplňování Strategie boje proti extremismu:

  • byly zřízeny skupiny Task Force, které dohlíží na její plnění;
  • byl dokončen Manuál ke shromažďování a další dokumenty nápomocné obcím při zajišťování veřejného pořádku v rámci práva shromažďovacího a extremistické akce;
  • Ministerstvo vnitra financuje výzkum vnímání pravicového extremismu, jehož výsledky budou zveřejněny do konce roku 2010;
  • byl nastaven nový systém v personální politice výrazně snižující možnost infiltrace extremistů do bezpečnostních složek.
     

Dalším úspěchem je projekt Úsvit, který významně ovlivnil bezpečnostní situaci ve městě Karviná, která se v loňském roce aktivně zapojila. Na rok 2010 je k realizaci připraveno 7 měst: Most, Litvínov, Děčín, Karviná, Orlová, Havířov, Ostrava. V dubnu 2010 bylo rozhodnuto o rozšíření projektu do dalších měst.
 

Ministerstvo vnitra bude v boji proti extremismu intenzivně pokračovat i v následujících letech:

  • bude pokračovat činnost nízkoprahového zařízení Chanov či projekt Bezpečný dům;
  • významným projektem, jehož plná realizace bude zahájena od roku 2011, je Systém včasné intervence. Cílem projektu je nastavení systému spolupráce mezi Policií ČR, Městskou policií, soudy, státními zástupci a Probační a mediační službou;
  • významným krokem vpřed je projekt pro lepší komunikaci mezi PČR a veřejností při hlášení nelegálního a nežádoucího obsahu na Internetu - tzv. policejní internetová Helpline;
  • aktualizovaná Strategie boje proti extremismu na rok 2010 se zaměří více na preventivní opatření a vzdělávání. Strategie byla koncipována na základě zkušeností ze zahraničí.

Podrobnější informace naleznete v prezentaci.
 

Nedávejme extremistům témata do rukou

"Na závěr bych si dovolil prezentovat jednu svoji velkou prosbu.Souvisí se současným děním. Dovolil bych si poprosit všechny politiky ze všech stran o umírněnost a rozvahu ve slovech i skutcích. Věřte mi, že vím o čem mluvím. Blíží se volby. Situace je elektrizující a byl bych nerad, kdyby se nám vymkla z rukou. Prosím všechny občany a účastníky meetingů a shromáždění o dodržování zákonů a právních a lidských norem. To je celá podstata mé prosby. Nedávejme extremistům témata do rukou. Ručím za apolitičnost Policie ČR. Policie chrání všechny občany tohoto státu.Může chybovat, ale není to nikdy projev příslušnosti k jakékoliv straně. Je velmi nešťastné brát si policii jako politické téma nebo ji zatahovat do předvolební rétoriky," sdělil na závěr 1. náměstek ministra vnitra plk. Jiří Komorous.

  


6. května 2010

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem