Bezpečnostní výzkum  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výběr nových dětských pacientů z Afghánistánu pro program MEDEVAC

V rámci pokračující realizace programu MEDEVAC v Afghánistánu, jehož gestorem je Ministerstvo vnitra, přiletěl ve středu dne 9. prosince 2009 vojenským leteckým speciálem Armády ČR na vojenské letiště Praha-Kbely lékař-specialista Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole, který v Kábulu od konce listopadu letošního roku vybíral ve spolupráci se zástupkyní občanského sdružení Berkat a s příslušníky 2. kontingentu Armády ČR KAIA a chemické jednotky nové dětské pacienty se srdeční vadou z Afghánistánu, vhodné pro léčbu v ČR. 

Ministerstvu vnitra se podařilo ve spolupráci s občanským sdružením Berkat, s Fakultní nemocnicí v Motole a s hlavními kábulskými nemocnicemi vytipovat skupinu cca 40 nemocných afghánských dětí, které byly ve zmíněném termínu přizvány k podstoupení expertního vyšetření na mezinárodní základně KAIA v Afghánistánu. Z vyšetřených pacientů byla nakonec vybrána užší skupina afghánských dětí, které budou od příštího roku postupně přepravovány do ČR na léčení, a to ve spolupráci s Armádou ČR.

V České republice se v současné době léčí dva dětští pacienti se srdeční vadou z Kambodže, kteří byli do programu MEDEVAC vybráni na základě úzké spolupráce Ministerstva vnitra s Fakultní nemocnicí v Motole, s českým zastupitelským úřadem v Bangkoku a se společností Electric Medical Service.

Oba tříletí chlapci se nyní nalézají v Olivově dětské léčebně v Říčanech, kde v karanténě vyčkávají stanovení termínů operací, které budou provedeny v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole.

Program MEDEVAC, jehož pokračování bylo schváleno vládou ČR a jehož realizace je zajišťována Ministerstvem vnitra, je určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, pro které neexistuje léčba v místních podmínkách.

Od roku 1993 bylo v rámci programu MEDEVAC léčeno celkem 124 pacientů (převážně dětí) z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu a Afghánistánu.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


11. prosince 2009

vytisknout  e-mailem