Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prohlášení o přístupnosti

zveřejněno dne 17. dubna 2024

  

Ministerstvo vnitra při volbách myslí na všechny občany a snaží se, aby měli všechny informace o termínu voleb a způsobu hlasování takovým způsobem, jaký potřebují. Proto jsou informace k volbám jak na webové stránce ministerstva vnitra, tak je každý volič dostane i do schránky v tištěné podobě spolu s hlasovacími lístky.

Ministerstvo vnitra si uvědomuje, že pro neslyšící není čeština mateřský jazykem a napsané informace nemusí být úplně srozumitelné, proto jsou informace k volbám překládány do českého znakového jazyka (ČZJ).

Neslyšící si mohou videa v českém znakovém jazyce zobrazit pomocí QR kódu, který je na tištěném letáku doručeným všem voličům do schránky spolu s hlasovacími lístky. Videopřeklady je dále možné najít přímo na webových stránkách Ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra voliče informuje o tom, které volby se konají, v jakém termínu a časech a podle kterých pravidel se volí. Tyto informace jsou uvedeny v češtině i českém znakovém jazyce na webových stránkách Ministerstva vnitra i na tištěném informačním letáku, který je součástí obálky s hlasovacími lístky. Hlasovací lístky do českého znakového jazyka nejsou přeloženy, neboť na nich jsou uvedeny názvy volebních stran a jména kandidátů a neobsahují žádné další informace, které by bylo potřeba překládat.

Dále je třeba upozornit na to, že Ministerstvo vnitra do českého znakového jazyka nepřekládá volební programy jednotlivých volebních stran či subjektů, neboť za jejich obsah odpovídají volební strany, které chtějí ve volbách získat přízeň voličů.  Ministerstvo vnitra tak zajišťuje pouze organizační stránku voleb a musí zůstat nestranným subjektem.

Ministerstvo vnitra nemůže zajistit, aby všechny volební místnosti byly přístupné osobám s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Umístění volební místnosti zajišťuje starosta obce podle reálných možností obce, někdy však nemohou být všechny požadavky na přístupnost naplněny. V případě, že se v budově nachází nějaká fyzická bariéra, kterou není možné odstranit, mají osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace možnost volit ve volební místnosti s pomocí jiného voliče, kterého si sami zajistí, nebo prostřednictvím přenosné volební schránky. Postup v takovém případě je uveden v informacích k volbám.
 

Informace k volbám zveřejněné v českém znakovém jazyce:

- Volba prezidenta republikylogo-ruce.jpg

Volby do Senátu logo-ruce.jpg

- Volby do Poslanecké sněmovnylogo-ruce.jpg

- Volby do Evropského parlamentulogo-ruce.jpg

- Volby do zastupitelstev krajůlogo-ruce.jpg

- Volby do zastupitelstev obcílogo-ruce.jpg

  

vytisknout  e-mailem