Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Ivan Langer dnes jednal s velvyslancem USA Richardem Graberem o zařazení ČR do Visa Waiver Programu

Ministr vnitra Ivan Langer dnes jednal s velvyslancem USA Richardem Graberem o problematice zařazení ČR do Visa Waiver Programu, což je uskupení států s bezvízovým stykem s USA. 

 

Ministr vnitra Ivan Langer společně s velvyslancem Richardem Graberem společně zhodnotili aktuální situaci jak na americké, tak na české straně. Velvyslanec Richard Graber dále pohovořil o důležitosti včasného splnění všech podmínek pro přijetí České republiky do VWP. Pro zařazení ČR do VWP jsou v této fázi důležité čtyři faktory:

  1. Podpis Ujednání o spolupráci s Terrorist Screening Center (TSC)
  2. Alespoň parafování smlouvy o spolupráci při prevenci a boji proti závažné kriminalitě (tzv. německo-americký Prüm)
  3. Spuštění sytému Electronic System of Travel Authorization (ESTA)
  4. Procento odmítnutých žádostí
     

Obě strany se tedy shodly na tom, co je třeba pro zařazení ČR do VWP ještě splnit a vzájemně si stanovily další harmonogram prací. Pro bezvízový styk mezi Spojenými státy a Českou republikou budou uzavřeny smlouvy mezi oběma státy o vytvoření speciálního protiteroristického centra v ČR a o výměně informací o osobách v minulosti odsouzených za nejzávažnější trestné činy. "Pracujeme tvrdě a předpokládám, že do konce léta budou připraveny zejména ty dva smluvní dokumenty, které jsou potřeba k výměně informací a spolupráci s bezpečnostními orgány ČR a USA. Věřím, že pracovní termín přelomu října a listopadu jako den D pro zrušení vízové povinnosti se nám podaří splnit," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Ministr vnitra velvyslance také informoval o tom, že Česká republika vyvíjí maximální nasazení a procesu zařazení ČR věnuje náležitou pozornost. Ministr vnitra v této souvislosti dále ocenil úlohu velvyslanectví USA v Praze při udržování kontaktů a zprostředkovávání informací.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

vytisknout  e-mailem