Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Soudnictví

V souvislosti se zřízením čtrnácti krajských ředitelství v policii se hovoří i o vzniku čtrnácti krajských soudů. Jak probíhá příprava na jejich zřízení? Proč nelze pokračovat v justičním systému osmi krajských soudů a šesti poboček?
 
Příprava na existenci čtrnácti krajských soudů už má konkrétní obrysy. Je počítáno s tím, že by měly všechny vzniknout do roku 2012, tedy ke stejnému
Ministr spravedlnosti Jiří PospíšilMinistr Jiří Pospíšil
datu, které je nejposlednějším termínem pro vznik všech čtrnácti krajských policejních ředitelství. A příprava samozřejmě probíhá ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Je logické, aby ve chvíli, kdy už existuje čtrnáct samosprávných krajů a zároveň je i jisté, že bude existovat čtrnáct krajských policejních ředitelství, tedy i čtrnáct krajských odborů kriminální služby a vyšetřování, existoval i shodný počet krajských soudů a státních zastupitelství. Pobočky krajských soudů v některých krajích fungují, v některých ne, a tím někde dochází k nevyváženosti územní struktury v rámci trestního řízení. Na úplném začátku, když se teprve rozhodovalo o tom, kolik budeme mít samosprávných krajů, bych preferoval osm krajských soudů, ale v systému, jaký jsme převzali, v situaci, kdy některé kraje dokonce soudní pobočky ještě nemají, je vhodné pokračovat směrem, o kterém bylo v minulosti rozhodnuto. V některých krajích pobočky nejsou nebo nefungují plnohodnotně, a tím vzniká komplikace, ať už při jejich řízení, nebo při řízení z mateřských soudů. Už proto, že vzdálenost mezi soudem a pobočkou bývá někdy přes sto kilometrů. Proto dnes preferuji, aby v sídlením městě každého kraje byl krajský soud.
 
Text: Alexandra Štefanová
 

vytisknout  e-mailem