Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Už rok se Ukrajina brání ruské agresi. Už rok trvá pomoc Česka i celé společnosti

Téměř 500 000 dočasných ochran, zdravotní a humanitární pomoc, vznik krajských asistenčních center pomoci, solidarita a aktivní podpora prakticky celé společnosti. Zítra, 24. února 2023, to bude přesně rok od chvíle, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu. 

 

Už rok se Ukrajina brání nevyprovokované ruské agresi, a už rok tak trvá pomoc České republiky Ukrajině i ukrajinským občanům. Za tu dobu jsme pomohli téměř 500 000 uprchlíkům před ruskou válkou vést důstojný život. Konkrétně u nás k 20. únoru 2023 získalo dočasnou ochranu 490 693 lidí prchajících z Ukrajiny. Česko tak má na počet obyvatel nejvyšší počet osob s dočasnou ochranou v celé EU. Podrobnosti o dočasné ochraně v Česku, fungování krajských asistenčních center pomoci a vybrané statistiky najdete v nové brožuře Ministerstva vnitra (viz příloha).

„Pomocí Ukrajině jsme převzali svůj díl odpovědnosti za bezpečnost světa. Bez solidarity a vytrvalosti celé společnosti bychom to ale nezvládli. Děkuji vám za to, bez vás by to nešlo,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan. Právě Česko se prakticky hned po začátku ruské agrese a vzniku velké migrační vlny osob hledajících bezpečí stalo jednou z jejich hlavních cílových destinací. Situaci proto okamžitě řešil Ústřední krizový štáb Ministerstva vnitra. Situaci, kdy k nám denně mířilo až 17 000 uprchlíků, se podařilo zvládnout mimo jiné i díky vzniku Národního asistenčního centra pomoci Ukrajině a krajských asistenčních center pomoci. Zásadní díl pomoci převzaly místní a krajské samosprávy, dobrovolníci, úřady, neziskové organizace, bezpečnostní složky, složky IZS a v neposlední řadě také zaměstnanci odboru azylové a migrační politiky a Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.

„Pomoc obětem ruské agrese je pro nás samozřejmost, nicméně vše, co jsme pro bezpečí uprchlíků před válkou dělali, jsme dělali i pro naše občany. Bezpečí ukrajinských uprchlíků znamená bezpečí nás všech,“ dodává Vít Rakušan. Kromě pomoci uprchlíkům se Ministerstvo vnitra zaměřilo také na zdravotní a humanitární pomoc Ukrajině a jejím obyvatelům. Prostřednictvím programů MEDEVAC a Pomoc na místě jsme okamžitě poskytovali pomoc na Ukrajině, v okolních státech, ale také jsme organizovali několik evakuací vážně zraněných do Česka.

Prodlužování dočasné ochrany
V současnosti mají uprchlíci z Ukrajiny s dočasnou ochranou možnost jejího prodloužení o rok. Držitelé dočasné ochrany, kteří mají zájem o její prodloužení, mají čas na registraci do konce letošního března. K 20. únoru 2023 se k prodloužení zaregistrovalo 230 000 osob.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem