Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vít Rakušan se sešel s autory petice za zachování veřejných poštovních služeb

Další rozvoj České pošty, zachování veřejných poštovních služeb, podpora zaměstnanců, a hlavně podoba nutné transformace státního podniku, to byla hlavní témata dnešní schůzky ministra vnitra s autory petice za zachování veřejných poštovních služeb. 

Ministr vnitra Vít Rakušan dnes, 13. února 2023, vyslechl stanoviska i názory autorů petice a představil jim koncepci transformace České pošty. Právě ta je dle ministra vnitra nutným krokem k tomu, aby stát dokázal zajistit podmínky pro řádné fungování pošty, její rozvoj, ekonomickou stabilizaci a s ní související adekvátní ocenění práce zaměstnanců. Autory petice Vít Rakušan ujistil, že jeho i jejich cíl je stejný, tedy aby pošta byla fungující a stabilní podnik pro 21. století. „Není na co čekat, transformace musí začít hned. Veřejná poštovní služba musí být zachována, musíme ale současně definovat, jak má tato služba vypadat. Svět se mění a nabízená služba se tomu musí přizpůsobit, nemůže být stejná jako před 20 lety,“ řekl mimo jiné ministr vnitra.

Za skvělé Vít Rakušan považuje, že se díky petici podařilo otevřít veřejnou politickou debatu o osudu České pošty. Zmínil např. skutečnost, že poštovní pobočky musí být zachovány i v odlehlých obcích, je však důležité bavit se o tom, kolik pošta potřebuje poboček ve městech a zda musí být ve velkých a energeticky neúsporných budovách. „Hlavní je, že transformace není jen prázdné slovo, ale proces, který bude mít ve finále také pozitivní dopad na zaměstnance České pošty. I proto budu chtít, aby se zástupci Ministerstva vnitra, tedy zakladatele podniku, scházeli se zástupci zaměstnanců častěji,“ doplnil Vit Rakušan.

Návrh transformace, která státnímu podniku umožní adekvátně reagovat na vývoj na poštovním trhu a stát se moderní institucí nabízející občanům moderní služby, přichystá Ministerstvo vnitra ještě letos. Transformaci připraví meziresortní pracovní skupina. Cílem bude najít politickou shodu na tom, jakou podobu má státní podnik mít, jak se má dále rozvíjet, jak reagovat na digitalizaci a jaké služby nabízet. Jedním z hlavních předpokladů však je, že základní poštovní služby zůstanou zachovány a pobočky v malých městech a vesnicích se nebudou rušit.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem