Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra navrhuje změny, které zefektivní fungování Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran

Vytvoření tzv. Schůze úřadu, tedy orgánu složeného z předsedy a dalších členů, který by tvořil nový prvek vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. To je hlavní princip návrhu Ministerstva vnitra, který má zvýšit efektivitu fungování úřadu. 

Po téměř šesti letech fungování Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí přichází Ministerstvo vnitra s návrhem na změnu jeho vnitřního fungování. Resort vychází jak z iniciativ neziskového sektoru a kontrolních orgánů Poslanecké sněmovny, tak z poznatků o dosavadní činnosti.
Hlavním principem návrhu je posílení kolektivního prvku ve vedení úřadu vytvořením tzv. Schůze úřadu. Půjde o vrcholný orgán tvořený předsedou a dalšími členy úřadu, který bude mít nově svěřené klíčové kompetence v oblasti koordinace dohledové a metodické činnosti úřadu. Ústřední manažerská role předsedy ale zůstane zachována.
„Vnímáme výzvy neziskového sektoru i Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny, abychom po šesti letech od vzniku úřadu reagovali na poznatky z praxe i zjištěné nedostatky. Proto např. zavádíme kolektivní vedení úřadu. V žádném případě ale nezasahujeme do pravidel, která se týkají politických stran a hnutí,“ vysvětluje ministr vnitra Vít Rakušan. Změny se tedy týkají čistě vnitřního fungování úřadu.
Dále Ministerstvo vnitra navrhuje např. změny směřující ke zpřesnění postavení členů úřadu při dohledové činnosti a také jejich vztahu vůči předsedovi a ostatním zaměstnancům úřadu. Všechny navrhované změny mají za cíl zvýšit efektivitu fungování úřadu a plně respektují potřeby jeho nezávislosti.

Návrh novely zákona předložil resort vnitra do meziresortního připomínkového řízení, tedy k posouzení ostatním ministerstvům.

Ochrana politického prostředí
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je nezávislým úřadem, který má důležitou roli při ochraně politického prostředí. Úřad dohlíží na to, jak politické strany a hnutí plní zákonné požadavky na transparentnost svého hospodaření. Těžiště činnosti úřadu přitom spočívá v dohledu nad transparentním průběhem volebních kampaní. Úřad byl zřízen na začátku roku 2017, brzy tak uplyne první šestileté funkční období jeho předsedy a členů.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem