Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa 19/2014

Vyšlo 25. 9. 2014 

Obálka 19 / 2014
Dopisy
Certifikovaný zážitek a nová hledačka
V září se na Loretánských slavnostech 2014 v Rumburku představil zájemcům první quest v Českém Švýcarsku. Hledačka Rumburská procházka staletími s podtitulem Putování v čase od gotiky po dvacáté století nabízí setkání s významnými stavebními památkami a historií Rumburku.

Zelená infrastruktura a přírodní kapitál Evropy
Česká komora architektů podporuje uplatňování takzvané zelené infrastruktury, která do České republiky přichází z Evropské komise. Evropská legislativa má při podpoře zelené infrastruktury především podpůrnou úlohu. Rozhodující odpovědnost za projekty zelené infrastruktury nesou členské státy Evropské unie, konkrétně orgány regionálního a místního plánování.

Zpravodajství
Vláda: Minimální mzda vzroste o 700 korun
Hazard součástí protidrogové strategie
 
Anketa
Většina cílů se podařila splnit
Starostů jsme se zeptali: Co považujete za největší úspěch v končícím volebním období?
 
Téma
Každý kraj má svého nejlepšího starostu
Soutěž Nejlepší starosta/primátor 2010–2014 má své vítěze. Čtrnáct starostů měst a obcí z každého kraje, jeden primátor, tři lidé ocenění veřejností a dva předsedou Svazu 16. září ve Španělském sále Pražského hradu převzali ceny od čelních představitelů státní správy, samosprávy a partnerů soutěže.
 
Fanfáry z Libuše pro starosty
Zuzana Pacinová
Na tři stovky starostů i primátorů se shromáždily ve Španělském sále Pražského hradu, aby byly přítomny vyhlášení výsledků soutěže. Vyslechly si pochvalná slova prezidenta republiky, premiéra, předsedů Senátu i Poslanecké sněmovny, ministrů a dalších představitelů státu.
 
Rozvoj města
Plzeň čeká důležitý rok 2015. Bude Evropským hlavním městem kultury
Martin Baxa, primátor města
Město Plzeň je vedle belgického města Mons pro rok 2015 nositelem titulu Evropské hlavní město kultury. Cesta k získání evropského prestižního titulu byla však dlouhá a určitě ne jednoduchá.
 
Rozhovor
Jiří Mikeš, starosta obce Líšný
Myšlenka na projekt  U  nás je taky hezky! vznikla v rámci  spolupráce MAS Turnovsko a  LAG  Podralsko. Bylo vytvořeno osm výstavních zastavení, která měla zviditelnit pro turisty venkovská sídla. Na to navazovalo další pokračování projektu, které se týkalo i škol. S Podralskem hodně spolupracujeme.
 
Téma
Od činů ke slovům a zpět
Zuzana Pacinová
Pod záštitou ministra vnitra Milana Chovance, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a starosty města Rostislava Koštiala se ve dnech 9. a 10. září již tradičně uskutečnila odborná konference k novinkám v oblasti ICT na zámku v Mikulově. Přinášíme část myšlenek z vystoupení zástupců Ministerstva vnitra a České pošty.
 
Zahraničí
Sierra Leone vstává z popela
Šárka Pechová
Sierra Leone se ještě na začátku sedmdesátých let pyšnila poměrně dobrou infrastrukturou. Napříč zemí vedla  železnice a také silnice byly v mnohem lepším stavu. Hlavní město Freetown  byla oblíbená destinace hlavně francouzských turistů. Dodnes ho připomínají zažloutlé pohlednice, na které tu a tam na trhu narazíte, a také starší lidé, kteří pozdraví bílého turistu „bonjour“. Jinak se tu mluví hlavně jazykem krio, což je jazyk odvozený od angličtiny, ale alespoň trochu anglicky tu umí hodně lidí.
 
Důležitost pro všechny
Tři roky po posledním podobném průzkumu Eurobarometr se ukazuje, že Evropané i přes ekonomickou krizi stále myslí na životní prostředí.
 
Rozkvět malých podniků
Co potřebují malé a střední podniky od budoucí unijní politiky? Tuto hlavní otázku si klade konzultace, kterou v září zahájila Evropská komise za účelem modernizace iniciativy na podporu těchto firem.
 
Téma
Stálice a novinky
Pavel Dittrich
Část úřadů veřejné správy pozorně sleduje vývoj okolo služebního zákona. Ten bude zajisté obsahovat i partie vztažené k vzdělávání a dalšímu profesnímu i osobnostnímu rozvoji zaměstnanců. Měl by přinést i větší vazbu mezi vzděláváním a pravidelným hodnocením, aby školení více odpovídalo jak strategickým potřebám úřadů, tak požadavkům těch, kteří agendy státní správy vykonávají.
 
Projekt
Na informace o veřejné správě a elektronické služby se zaměřili Hana Haubertová, Václav Sýkora a Kamil Válek.
 
Technické pozadí webu odhalují Martin Strnad, Miloš Hazdra a Jiří Vích.
 
Webový aligátor
Jiří Chum
Neměli bychom v malých videích diváka utýrat formálními exhibicemi.
 
Historie
České a moravské pivovary (91)
Do Lobkovic s Palackým
Pavel Jákl
Také významní buditelé byli spojeni s výrobou národního nápoje.
 
Soutěž
Památka roku 2013
Upozornit na památky a také je finančně podpořit je cílem soutěže Památka roku 2013, kterou připravilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národní památkový ústav a Ústav územního rozvoje. Dnes představujeme Spolkový dům v Kutné Hoře a kapli sv. Jana Nepomuckého v Nymburce

 

vytisknout  e-mailem