Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Vychytávky

Neměli bychom v malých videích diváka utýrat formálními exhibicemi.
 
To jsme si řekli s webovým aligátorem ještě před dnešním průzkumem. Trochu jízlivě jsme se těšili, jak to některým obecním videím natřeme za to, že jsou zatížená zbytečnými ornamenty. Očekávali jsme děsivé střihové přechody, zatmívačky, stíračky, maltézské kříže a vířící kostky. Také jsme se chtěli soustředit na titulky, které mnohdy hýří všemi fonty a barvami. Každá ta letošní kapitola bylo hledání jehly v kupce sena. Připomeňme dva cíle Parádního videa: objevit v bezedném webovém chaosu krátkých videí společné tendence a nabídnout těm, kteří někdy listují Veřejnou správou, drobný přehled o tom, co by měli od videotvůrců požadovat ještě předtím, než si sami stoupnou s pár větami před kameru. Užuž jsme propadali malomyslnosti, když tu... „Tak přece nás někdo čte,“ radoval se webový aligátor z toho, že se přihlásily dvě obce – Tisá a Modlany. Začněme tedy jimi.

Maturitní ples, hm, to má každá střední škola. Ovšem absolventský ples základní školy, který se v obci Tisá pořádal už podesáté, to je přece jen originální. Pěkné je i video, které o tom posledním vzniklo prostřednictvím regionální televize letos. Bez zbytečných příkras, celý snímek se dokonce obešel bez hudby. Čistá technická práce bez chyb a optimální délka. A pak – protože jsme v poslední době málo jedli – jsme byli já i aligátor zcela ztraceni. Když jsme spatřili video obce Modlany o tamní guláš párty, všechna předsevzetí, že budeme vegetariány, nás v konfrontaci s kouřícími kotli opustila. Tahle akce se v obci pořádá už několik let. Letos vařilo už dvacet družstev, ochutnat přišly stovky lidí. Vařila, mluvila i guláš do misek nalévala také starostka. Vše natočeno s kvalitním zvukem, za zhlédnutí stojí neohrožený reportér Karel, kterému to mluví za každé situace. Povedla se také skutečně vtipná pointa. Virtuální guláš nás nenasytil a tak jsme se vrhli do hlubin webu hledat další obecní videotvorbu posledních měsíců.

Přiznejme, že v závěru minulého průzkumu jsme si našli favorita, jehož ovšem diskvalifikovala délka. Obec Valchov u Boskovic má zajímavé video, profesionálně vytvořené ve spolupráci s tamní starostkou a dokonce obohacené o komentář Ondřeje Vetchého. Trvá však přes osmnáct minut, a když film zhlédnete alespoň dvakrát, uvědomíte si, že by přece jenom potřeboval sestříhat alespoň na polovinu stopáže. Nic to nemění na tom, že je to dobrý příklad standardní prezentace. Jednu věc bychom vytkli – místy nadbytečnou hudbu! Zachtělo se nám protáhnout tělo, tak jsme dali fotbálek. Musel jsem to odběhat, protože z aligátora udělali brankáře. Svazek obcí Budějovicko-Sever, je jich čtrnáct, vytváří také svoje videa. Fotbálek v Hlincové Hoře má patnáctiletou tradici, hraje ho rovněž starosta a zastupitelé. Poklidná kamera, prostřihy utkání, mluví starosta i zástupce klubu. Další model pro část obecních videí. Video obce Kamenná Horka s třemi sty obyvateli kombinuje fotografie s pohyblivými sekvencemi, ve zvukové stopě najdeme nevýraznou hudbu, mluvený komentář, živě vystupuje starostka obce. Dočkali jsme se i předělu mezi záběry v podobě otáčeného listu. Slušné video, které by mohla vytvořit leckterá malá obec. Tvůrci by však měli srovnat vztah mezi záběry s různým pohybem kamery, je ho místy nadbytek.

Obec Hrabová má proti předešlé obci dvojnásobně obyvatel. Změny, které nastaly za uplynulý rok, jsou předvedeny v jednoduchém videu s doprovodem klasické hudby. Žádné vychytávky, strohý střih, jen jsou na sebe opět vázány záběry s protichůdným pohybem kamery. Závěr? Moc těch očekávaných zbytečných vychytávek ve videích se tentokrát nekonalo. Videem měsíce září se stává šťavnatá zvěst o guláš párty v obci Modlany. Právě videa, která dýchají člověčinou a ukazují obce, kde lidé rádi žijí, průzkumníka potěší. Další poučení pro MuVi 2014? Nechte své lidi spíše mluvit, než abyste všechno komentovali.

Jiří Chum

vytisknout  e-mailem