Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Hudba

Hudba může každý film povýšit nebo úplně zatratit. Aligátor, který se bez muziky na břehu webového potoka nedokáže obejít, se velmi těšil, v jaké podobě ji najde zastoupenou ve videích na webech měst a vesnic. Předpokládali jsme, že hudba se bude nejčastěji prát o pozornost posluchače s komentářem nebo že se bude snažit překlenout bezradnost střihové skladby videí. Poohlédli jsme se i po tom, jak města a vesnice představují svoje rockové kapely, smyčcová tělesa či dechové hudby nebo cimbálovky. Najít obecní video je stále ponejvíce dílem náhody. Vše by usnadnila vaše doporučení, milí čtenáři, ale při snaze o popularizaci obecních videí, o jejich kategorizaci v tom chaosu, se od vás prakticky žádné odezvy nedočkáváme. Navíc nás ve výběru nejvíce limituje, že hledáme letošní čerstvá videa a v jejich datování je další obrovský zmatek. „Napiš tady,“ řekl aligátor, „že vesnice a města na nějakou odezvu o svých videích (nejen) ve Veřejné správě naprosto kašlou,“ řekl aligátor vyzývavě. „Jsem zvědav,“ dodal, „jestli to někdo čte a ozve se.“ A tak jsme postupovali tradičně metodou pokus-omyl.
 
Poté, co se nejprve aligátor zakoukal do blondýnky Markéty Konvičkové z Třince, jíž prý fandil při Superstar před několika lety, objevili jsme ve městě Bílovec ochutnávku z úvodního dne akce Bílovec – Unplugged 2014 –To nejlepší z garáže, která se konala 5. a 6. června v hale tamního Gymnázia Mikuláše Koperníka. Docela zručný mix Televize Bílovec, v odpovídající délce, sice s místy pokulhávajícím zvukem, ovšem na nic si to nehraje. Jenom jsme nepochopili, proč se to tak jmenuje, protože klip ukázal, že bílovický rock je naopak pěkně „plugged in.“
 
Pak jsme sledovali použití hudby „z konzervy“. Je pěkné proletět se nad svou obcí a dát to na web. Ovšem, neměli bychom to přehánět! Let nad obcí Zeleneč doprovází zprvu uměřená hudba, která dává chvílemi zapomenout na cukavý pohyb kamery. Svůj účel to tak do druhé minuty plní, ale pak už potácení nad vesnicí diváka nudí. Kdyby se letecké záběry střídaly s pozemními, kdyby tam byli také lidé a nějaká akce, bylo by to celé jedlejší. Minutový klip a dost! Největší chyba? Když dojde jedna skladba (4:16), přidá tvůrce tu, co měl po ruce. Pokus o scelení klipu hudbou v té chvíli zkolabuje. Bohužel, velmi častý postup!
 
Karviná má zajímavý propagační videospot. Délkou odpovídá tomu, co hledáme. Jak se s ním srovnává hudba, která jej doprovází? Pěkně sestříháno. Tedy obraz. Zvuk – prohra! Celým klipem se žene zběsilá melodie, občas skrze ni proskočí reálný zvuk, ale ona ho odstrčí a opět vévodí. Zvuková složka prohrává s tou vizuální. Hudba jinak dobrý klip velmi poškodila. Autor nedokáže brát v úvahu to, že zvuk musí mít samostatnou linii, která dotváří působení klipu. Rezignoval na takovou snahu. Lyrika, epika, furt stejná muzika! Bez citu pro vícevrstevný rytmus všech složek díla. Škoda.
 
Tasovice – Pouť pekařů. Tři minuty se dívat na pekařské lahůdky je možné. Hudba bez vztahu k místu. Škoda, že je to tak jednolité, bez lidí a místního krásného zpívání. Takhle to po minutě nudí. Na stránkách obce Spešov najdeme video o obci. Optimální délka, standardní hudba, prostřihy starostky a její komentář pod celým videofilmem. Hudba umí nebýt, když se mluví. Výborně. Vstupy jsou v patřičnou chvíli, využívá se i fotografií. Jednoduché, příjemné video. Učiňme je videem měsíce července.
 
Na stránkách obce Bohušov aligátora i mne zaujala videa o úzkokolejné zdejší dráze. Pěkně natočené, hudba běží jemně pod komentářem, nevystupuje zbytečně do popředí. Krátký zpěv dětského sboru, vezoucího se vlakem, před závěrem videa je symbolickou tečkou za dnešní úvahou o spojení či vzájemném doplňování obrazu a hudby. Čekali jsme více. Závěr pro MuVi 2014? Neplýtvejte hudbou při podkreslení videa. Pamatujte, že má v sobě sílu strhnout na sebe všechnu pozornost. Učiňte ji silou, která vaše sdělení povyšuje, nedovolte jí, aby vše zničila.
 
Jiří Chum 
 

vytisknout  e-mailem