Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa 8 / 2014

Vyšlo 24. 4. 2014 

Obálka 8 / 2014

Zpravodajství
Vláda: Nárůst plateb za státní pojištěnce
Deset let v Evropské unii

Seriál
Ministerstvo pro místní rozvoj: Dohoda o partnerství
Vláda schválila 9. dubna 2014 Dohodu o partnerství – strategický dokument, který stanoví, kam bude nasměrována podpora z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESI fondy) v období 2014–2020. Přípravu nového programového období vede Ministerstvo pro místní rozvoj. V příštích sedmi letech můžeme čerpat částku 23,85 miliardy eur.
 
Téma
Inovace jsou současně technologické i sociální
Zuzana Pacinová
Sedmnáctý ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě se uskutečnil 7. a 8. dubna tradičně v konferenčním centru ALDIS. Přinesl téměř 250 přednášek a prezentací a stal se místem setkání špiček politiky, zástupců veřejné správy a samosprávy, nezávislých IT odborníků i manažerů.
 
Anketa
Virtuálně, mobilně a na sociálních sítích
Účastníků soutěže Zlatý erb jsme se zeptali, na jaké elektronické služby se v poslední době zaměřili, jaké inovace na stránkách či ve službách, reagující na současné trendy v informačních technologiích, se jim osvědčily a zda chystají do budoucna nějaký zajímavý webový projekt či změnu stránek.
 
Rozhovor
Zmaterializovaný Facebook i kouř v krabici
Pavel Karous, sochař a autor projektu Vetřelci a volavky
Stává se, že dobře vyřešený prostor s vodním prvkem, sochou od slavného tvůrce, možností posezení, se nákladně revitalizuje, všechny tyto věci se odstraní a nahradí je zámková dlažba s několika stromy. To není zlepšení. Nepodaří se vytvořit místo, kde by člověk chtěl trávit čas. V takovém prostoru, který je ještě navíc zamořen komerčním vizuálním smogem, se nezdrží déle, než nutně potřebuje.
 
Dobrá praxe
Moje čtyři roky s Lentilkami
Jan Mikulecký
Vize změnit staré Letňanské sídliště mě dostala do politiky. Chtěl jsem změnu a měl jsem obrovskou chuť, nadšení a plno energie něco s naším normalizačním sídlištěm udělat. Nebavilo mě dívat se každé ráno na torzo nefunkčního pískoviště nebo neustále zakopávat o díry na starém chodníku, který v létě měknul a v zimě klouzal. Česko je plné sídlišť z osmdesátých let a obměna většinou znamená rekonstruovat jedno dětské hřiště a pár metrů chodníků. Chtěl jsem víc. Chtěl jsem proměnit 150 000 m2 z dob komunismu na moderní místo k životu.
 
Konzultace
Určení rolí v participativních procesech
Petr Klápště
Participace veřejnosti, respektive uživatelů výsledného projektu, na navrhování a plánování je u nás vnímána jako stále důležitější téma. Pokud jsou uživatelé zapojeni ve správný čas v postupu navrhování v dobře strukturované diskusi, přinášejí architektovi cenné detailní znalosti o svém vztahu k místu a svých potřebách či mohou dávat zpětnou vazbu k variantám. Na to ale musí být participace včas a kvalitně připravena, nadšení a víra v transparentnost diskuse samy o sobě nestačí.
 
Kam se poděl život ve veřejném prostoru?
Marie Římanová, Robert Sedlák
Město nebo vesnice je od nepaměti místem soustředění nejrůznějších aktivit. Pohyb lidí, jejich činnosti, setkávání se a pobyt na veřejných prostranstvích, to vše vdechuje takovému místu život. Není to ale dnes samozřejmostí.

Zahraničí
Bude Unie otevřeným a prosperujícím místem?
Stockholmský program, dosavadní rámec politiky vnitřních věcí, brzy skončí. Evropská komise představuje strategický plán priorit v této oblasti.
 
Elektronické zdravotnictví
Digitální technologie mohou snížit náklady a zlepšit postavení pacientů.
 
Projekt
Jak města (vy)parádila svůj web
Ivana Jungová
Zatímco výletníci s odstartovanou turistickou sezónou prozkoumávají krásy míst, my jsme se již potřetí pustili do objevování parádních webů. Dnes vám představíme kandidáty prvního kola v kategorii Město.

Webový aligátor

In flagranti: Téma
Jiří Chum
Dovedou vesnice a města nabídnout svoji stručnou vizitku?
 
Historie
České a moravské pivovary (83)
Poslední dírenská várka
Pavel Jákl
Připomeňme si další zaniklý podnik, tentokrát u Soběslavi.

 

vytisknout  e-mailem