Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa 8 / 2014

Vyšlo 24. 4. 2014 

 

Obálka 8 / 2014

Zpravodajství
Vláda: Nárůst plateb za státní pojištěnce
Deset let v Evropské unii

Seriál
Ministerstvo pro místní rozvoj: Dohoda o partnerství
Vláda schválila 9. dubna 2014 Dohodu o partnerství – strategický dokument, který stanoví, kam bude nasměrována podpora z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESI fondy) v období 2014–2020. Přípravu nového programového období vede Ministerstvo pro místní rozvoj. V příštích sedmi letech můžeme čerpat částku 23,85 miliardy eur.
 
Téma
Inovace jsou současně technologické i sociální
Zuzana Pacinová
Sedmnáctý ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě se uskutečnil 7. a 8. dubna tradičně v konferenčním centru ALDIS. Přinesl téměř 250 přednášek a prezentací a stal se místem setkání špiček politiky, zástupců veřejné správy a samosprávy, nezávislých IT odborníků i manažerů.
 
Anketa
Účastníků soutěže Zlatý erb jsme se zeptali, na jaké elektronické služby se v poslední době zaměřili, jaké inovace na stránkách či ve službách, reagující na současné trendy v informačních technologiích, se jim osvědčily a zda chystají do budoucna nějaký zajímavý webový projekt či změnu stránek.
 
Rozhovor
Pavel Karous, sochař a autor projektu Vetřelci a volavky
Stává se, že dobře vyřešený prostor s vodním prvkem, sochou od slavného tvůrce, možností posezení, se nákladně revitalizuje, všechny tyto věci se odstraní a nahradí je zámková dlažba s několika stromy. To není zlepšení. Nepodaří se vytvořit místo, kde by člověk chtěl trávit čas. V takovém prostoru, který je ještě navíc zamořen komerčním vizuálním smogem, se nezdrží déle, než nutně potřebuje.
 
Dobrá praxe
Jan Mikulecký
Vize změnit staré Letňanské sídliště mě dostala do politiky. Chtěl jsem změnu a měl jsem obrovskou chuť, nadšení a plno energie něco s naším normalizačním sídlištěm udělat. Nebavilo mě dívat se každé ráno na torzo nefunkčního pískoviště nebo neustále zakopávat o díry na starém chodníku, který v létě měknul a v zimě klouzal. Česko je plné sídlišť z osmdesátých let a obměna většinou znamená rekonstruovat jedno dětské hřiště a pár metrů chodníků. Chtěl jsem víc. Chtěl jsem proměnit 150 000 m2 z dob komunismu na moderní místo k životu.
 
Konzultace
Petr Klápště
Participace veřejnosti, respektive uživatelů výsledného projektu, na navrhování a plánování je u nás vnímána jako stále důležitější téma. Pokud jsou uživatelé zapojeni ve správný čas v postupu navrhování v dobře strukturované diskusi, přinášejí architektovi cenné detailní znalosti o svém vztahu k místu a svých potřebách či mohou dávat zpětnou vazbu k variantám. Na to ale musí být participace včas a kvalitně připravena, nadšení a víra v transparentnost diskuse samy o sobě nestačí.
 
Marie Římanová, Robert Sedlák
Město nebo vesnice je od nepaměti místem soustředění nejrůznějších aktivit. Pohyb lidí, jejich činnosti, setkávání se a pobyt na veřejných prostranstvích, to vše vdechuje takovému místu život. Není to ale dnes samozřejmostí.

Zahraničí
Bude Unie otevřeným a prosperujícím místem?
Stockholmský program, dosavadní rámec politiky vnitřních věcí, brzy skončí. Evropská komise představuje strategický plán priorit v této oblasti.
 
Elektronické zdravotnictví
Digitální technologie mohou snížit náklady a zlepšit postavení pacientů.
 
Projekt
Ivana Jungová
Zatímco výletníci s odstartovanou turistickou sezónou prozkoumávají krásy míst, my jsme se již potřetí pustili do objevování parádních webů. Dnes vám představíme kandidáty prvního kola v kategorii Město.

Webový aligátor

In flagranti: Téma
Jiří Chum
Dovedou vesnice a města nabídnout svoji stručnou vizitku?
 
Historie
České a moravské pivovary (83)
Poslední dírenská várka
Pavel Jákl
Připomeňme si další zaniklý podnik, tentokrát u Soběslavi.

 

vytisknout  e-mailem