Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Videochaos

 

Hledání parádního videa na stránkách obce je pěkně náročné.
 
Co čekat od aligátora s blížícím se jarem? Jeskyně na břehu webového potoka duněla muzikou, se kterou mne chtěl seznámit, tak jsme nejprve poměřili úspornost dvoučlenných kapel. Na moje White Stripes reagoval aligátor soudobými špičkovými Black Keys a bylo to hned 1:0 pro něho. Pak se vytasil s tématem obecních videí. „Myslíš, že jsou úsporná?“ zeptal se provokativně. „Ani náhodou!“ vybuchl jsem. „Tak jaká jsou?“ naléhal aligátor. „Je to jeden velký bor*el!“ reagoval jsem spontánně. Pokýval hlavou na souhlas. Najednou jsme oba naplno jeli v divokém brainstormingu. Vykřikovali jsme názory, ilustrovali je proklikáváním na web, hulákali jsme na sebe, co by mělo být, já mlátil pěstí do stolu, on zase predátorským ocasem do webového potoka, až se sítě pěnily.
 
Svěřili jsme si navzájem, jak a kde jsme obecní videa hledali a že to bylo nejprve shodně na YouTube a bylo to k ničemu, protože na heslo obec+video se objevily spíše marginální záchvaty, a pak že se každý z nás pokoušel ulovit něco přes Seznam.cz, ale to také nikam nevedlo, a tak jsme zaťali zuby a šli googlovat, jenže když už jsme na něco narazili, tak to zase byl příval zbytečných pohyblivých obrázků, takže to bylo horší než hledat jehlu v kupce sena, protože jsme nejdřív museli najít tu kupku na samých udupaných loukách… ufff!
 
„Nestálo by za to, vytvořit pro tvorbu obecního videa metodiku?“ zarazil běsnění zadýchaný aligátor. „Myslíš, že by to někdo bral vážně?“ zapochyboval jsem. „Za pokus to stojí,“ přemlouval mě. „Určitě se někdo ozve, bude s námi polemizovat, jiní nás upozorní na dobré video, které nám v tom obecním chaosu uniklo.“ Stále jsem se necítil být přesvědčený. „Museli bychom si nejdřív udělat pořádek v pojmech, pak stanovit měřítko, podle něhož bychom postupovali, a víš sám, jak jsou u každé tvorby měřítka ošidná,“ namítal jsem. „Mimochodem,“ oponoval jsem aligátorovi, „někdo nás obviní, že mu vnucujeme dogma.“ Aligátor zatleskal: „To je přesně ono! Sepíšeme si dogma lepší než režisér Lars von Trier!“ Tak to mě nadchlo. Hned jsme se do toho pustili.
 
Zatím jsme si to „svoje dogma“ pojmenovali MuVi 14, přičemž „MuVi“ je tedy Municipální Video, ale ruku na srdce, může to být i „movie“, neboť kdo z nás videofilů by nechtěl mít svůj malý Hollywood, nebo alespoň udělovat Oscary? První bod dogmatu se bude týkat délky – řekněme, že existují obecní videoklipy (optimálně do pěti minut) a pak už obce nabízejí někdy až hodinové (!) záznamy. Při té nesnesitelné délce nejde o tvůrčí záměr – spíše se autor nedokázal rozloučit s většinou záběrů. Má si však uvědomit, že bez střihové skladby baví výsledek jen jeho samotného.
 
Zpět však pro jehlu do kupky sena. Jak jsme tak hledali, narazili jsme na YouTube nejprve na obec Uherčice. Videa jsou natáčena kvalitní technikou, respektují hlavní zásady střihové skladby, ovšem jsou zbytečně dlouhá. Stavění máje (28:10), Rozsvícení vánočního stromu (26:30). Aby vše mělo spád a rytmus a přitáhlo pozornost více lidí než jen účastníků akce, musí se video dostat alespoň pod sedm minut. A to už se tvůrce při střihové skladbě pěkně potrápí na tvrdé židli! Při této délce by byly přijatelné videofilmy, ty by ale musely mít jinou podobu.
 
Ovšem, i optimální délka videoklipu se dá promarnit! Poučme se u dobrovolných hasičů. Například na YouTube je video s názvem Výjezd SDH Černá Hora k požáru (0:43). Klip sice trvá optimální dobu, ale není v něm nic jiného než dvě auta, která vyjedou pomalu z garáže a odjedou. K čemu takové klipy zaplavují web? Do videoklipů bychom mohli zahrnout i sled fotografií provázaný hudbou, komentářem nebo titulky. Takový zvolili nakonec jako prezentaci do soutěže Vesnice roku v obci Křižánky. Pomiňme neaktuálnost, zmiňme nadbytek titulků, rušivé přechody mezi jednotlivými snímky. Obec má ale jen 370 obyvatel, respektujme snahu.
 
Další, co jsme našli, byla obec Činěves, která nabízí Činěmatograf. Pěkný nápad na www.cinematografstranky.er.cz. Tamní filmy jsou zajímavé, ale dlouhé, navíc aktuálnost se zasekla. Novinky nejsou ani z minulého roku. Obdobně v rubrice Videa u obce Bílovice nad Svitavou. Jsou opět příliš dlouhá, například Tříkrálová sbírka (54:03).
 
Při únorovém hledání jsme si vybrali jedno z videí slezské obce Neplachovice (930 obyvatel, Opavsko, Moravskoslezský kraj). Videa jsou na tamním webu přehledně uspořádaná, členěná podle roků vzniku. Mají vyrovnanou kvalitu a většinou únosnou délku. Tematicky se vážou k událostem ve školce, k obecním slavnostem, sportu. Jsou už k vidění i videa letošní. Výtečně! Vrcholí sezona plesů a tak jsme zvolili videem měsíce února to s názvem Obecní ples (2:29, leden 2014). Kvalitní záznam, dobrá střihová skladba, únosný průřez událostí se vstupy starostky. První pravidlo dogmatu MuVi 2014? Videoklip, který chce mít diváky, nesmí být delší než 7 minut, i to je hodně dlouhá doba. Videofilm by neměl přesáhnout 25 minut. Všechno ostatní si uložme doma pro svoje ego.
 
Jiří Chum

 

vytisknout  e-mailem