Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Ecce Silesia

Velké obce na severovýchodě země mají suverénně zpracované weby.
 
Sluncem prosvětlený aligátor a národní nadšenec v jedné osobě mával mi v ústrety jakýmsi seznamem. Studoval z pilnosti obce, které by počtem obyvatel snadno strčily do kapsy mnohá města v zemi, přesto jimi nejsou. Kupodivu, ty největší z nich jsou v třetí historické zemi Koruny české. „Zapomínáme na Slezsko!“ řekl aligátor vyčítavě. Nezbylo mi než souhlasit. Nalili jsme si Radegast Birell, nápoj motoristů i inovativních webistů, a vydali jsme se na slezské putování.

Úvodní strana webu obce Petrovice u Karviné (5 259 obyvatel, Karvinsko, Moravskoslezský kraj) upoutá barevným laděním i přehledností. Lišta při horním okraji úvodní stránky se člení do pěti kategorií, v pravém sloupci jsou fixovány kontaktní údaje a odkazy na vnější instituce. Střední sloupec je scénou, kde se přehrávají výsledky návštěvníkovy volby kategorií a rubrik. Rozhodující se zdá být levý sloupec, v němž je s několika předěly k dispozici 36 rubrik. Když se odtud pokusíme vydat za hlavními informacemi, spíše se s nimi míjíme. Vracíme se k horní liště, oceníme kategorii O obci, k zastupitelům nás zavedou Orgány obce, členové rady jsou i na fotografiích. Kategorie Obecní úřad obsahuje úřední desku, kontaktní telefonní a e-mailový seznam, přehledně zpracovaný rozpočet i vyhlášky a směrnice. Nedaří se nám však kupodivu najít povinné údaje. Nevyužitou příležitostí jsou také neprokliknutelné obrázky vesnic, tvořících obec, v záhlaví úvodní stránky. Zdejší dění je příjemně zachyceno televizním portálem, obecním zpravodajem, tematicky členěnou fotogalerií i archivem událostí. V kategorii Informace pro občany jsou zastoupeny všechny podstatné oblasti jejich zájmů. Rubrika Virtuální prohlídky, profesionálně připravovaná v rámci televizního portálu, je velkým magnetem i pro náhodného návštěvníka webu. Ocenili jsme také možnost dostat se rychlými odkazy na stránky mnoha okolních obcí a měst.

Obec Horní Suchá (4 685 obyvatel, Havířovsko, Moravskoslezský kraj) si přehlednost drží ve všech vrstvách svého webu. Úvodní stránce dominují čtyři výrazné kategorie: Obecní úřad, O obci, Průmyslová zóna, Sportovní hala. V linii vinoucí se nad horním okrajem ikon je nabídka doplněna o Úřední desku, Aktuality, Kontakty a Video. Průmyslová zóna František stojí za pozornost tím, jak si samospráva poradila s proměnou areálu uzavřeného černouhelného dolu. V kategorii O obci doplňují historii zdejší osobnosti i kroniky nejnovějšího období. Najdeme zde kalendář akcí, reportáže z nich i fotogalerii. Navnadila nás restaurace Na kopečku obrázky pečených kolen. Kategorie Obecní úřad má (potlesk!) Povinné informace, všechny zastupitele na fotografiích, kontakty na úřednice i úředníky. Přehlednost tohoto webu se týká také rubriky Informace občanům, kde jsou ke stažení potřebné formuláře, prostudovat si lze rozpočet, veřejné zakázky i územní plán. Jen malá výtka: samospráva by neměla sdílet kategorii s obecním úřadem. Ale to jde snadno napravit.

 
Obec Vendryně (4 261 obyvatel, Těšínsko, Moravskoslezský kraj) má web, který dýchá, ovšem prospělo by mu, kdyby některé informace, zejména Aktuality v pravém sloupci, byly z úvodní stránky přesunuty do jeho dalších vrstev. Ve vodorovné linii jsou v záhlaví umístěny kategorie Historie a současnost, Zajímavosti, Kontakty a Fotogalerie. Jde o velmi exponované místo stránky, aligátor doporučuje využít jej pro ta nejdůležitější sdělení. Klíčový pro práci s informacemi je levý sloupec. Kategorie Život obce nabídne aktuality, zdejší noviny i video o obci, v závěru sloupce jsou soustředěny Služby obce. Odlišně a velmi přehledně jsou nabízeny tři kategorie se vztahem k řízení obce. Samospráva představí na fotografiích zastupitelstvo i vedení obce spolu s přehledně uspořádanými dokumenty. Kategorie Občané obsahuje vyhlášky, nařízení i formuláře ke stažení, Obecní úřad má kontakty na zaměstnance, úřední desku, rozpočet, územní plán. Pochvalme rubriku ObčanServer, ve které obec zpřístupnila svá lokální geografická data.


Jiří Chum

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Petrovice 4 body, Horní Suchá 4 body, Vendryně 4 body.

 

vytisknout  e-mailem