Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 14 / 2013

Vyšlo 18. 7. 2013 

Zpravodajství
Obálka14 / 2013
Vláda: Volnější nakládání s dotovanými byty
Dvě stě milionů pro dobrovolné hasiče
Senát: Dějinné poselství a výzvy pro střední Evropu
 
Téma
Dopravu řeší všechna města
Na ustavující schůzi Asociace měst pro cyklisty, nové zájmové sdružení právnických osob vzniklo 2. července 2013, se do Prahy sjeli zástupci více než dvou desítek zakladatelských měst a dalších subjektů. Předsedou sdružení byl zvolen primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.
 
Rozhovor
Okamžitá reakce na povodně
Petr Rafaj, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
V případě záplav či jiných živelních pohrom musí být práce prováděny velice rychle a není tedy možné využít standardní řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tak zareagoval na aktuální povodňovou situaci, kdy je třeba provádět mnoho prací zadávaných veřejnými zadavateli v co nejkratší možné době.
 
Dobrá praxe
Dar obcí policistům
V zázemí Infocentra obce Lázně Libverda se v pátek 28. června slavnostně předávaly věcné dary: speciální horská jízdní kola. Získali je policisté Obvodních oddělení Hejnice a Nové Město pod Smrkem díky vstřícnosti a ochotě starostů a zastupitelů obcí Lázně Libverda a Nového Města pod Smrkem s podporou Bezpečnostní rady obce s rozšířenou působností Frýdlant.
 
Rozhovor
Komunikační bod v Dejvicích
Saša Skenderija, náměstek Národní technické knihovny
Nové internetové stránky Národní technické knihovny by měly být v provozu na podzim. Web by se měl přizpůsobit odborným akademickým požadavkům a velký důraz je kladen na dobré vyhledávání. Součástí designu samozřejmě bude i přizpůsobení stránek pro uživatele mobilních telefonů.
 
Téma
Knihovna má být živá, nikoliv regálový skanzen
Lenka Hanzlíková, Míla Linc
Stále ještě je mnoho lidí, knihovníky a starosty nevyjímaje, kteří si při vyslovení slova knihovna představí velkou ceduli „Ticho“ na vstupních dveřích, prostor zaplněný regály plnými knih a paní knihovnici u výpůjčního pultu, bedlivě střežící své království. Naštěstí někteří vnímají tuto instituci jako prostor, který žije, prostor, který se stal obývacím pokojem města či obce.
 
Dobrá praxe
Internet v kapse a se šifrou pro čtečku
Radka Lukášová
Elektronické knihy jsou fenoménem posledních let. Mají knihovny půjčovat čtečky?
 
Konzultace
Vstřícně k uživatelům
Helena Hubatková Selucká
Posledních pár let se naše společnost otevírá jinakosti a s tím související větší toleranci. Dokážeme více mezi sebou i na veřejnosti mluvit o specifických potřebách, které my, naši blízcí nebo přátelé mají. Tyto specifické potřeby mohou být charakteristické pro lidi se zdravotním postižením, ale i pro lidi zcela jiné cílové skupiny – matky na mateřské dovolené nebo lidi z jazykových menšin. Setkáváme se s nimi denně, na úřadech, na ulicích, v knihovnách. A to buď přímo, nebo nepřímo, prostřednictvím webových prezentací naších institucí, které mají informovat o službách, jež nabízíme.
 
Po čem čtenáři touží?
Ladislava Zbiejczuk Suchá
Děláte pro své čtenáře všechno, ale stejně máte nevděčný pocit, že to neocení. Připravujete zajímavé akce, nakupujete kvalitní tituly, ale na návštěvnosti knihovny se to projevuje jen málo. V pravidelných anketách vám vychází, že jsou čtenáři velmi spokojení, ale stejně byste se báli zvýšit čtenářské poplatky. Zkuste si udělat pořádný průzkum a nahlédnout do toho, co by čtenáři potřebovali či chtěli. Jak ale poznat, po čem čtenáři touží?

Zapojte dobrovolníky
Zuzana Čermáková
Knihovny v rámci Evropské dobrovolné služby mají mladým lidem co nabídnout.
 
Zahraničí
Lídr Unie přichází z Pobaltí
Jiří Zukal
Od počátku července patří předsednictví v Radě Evropské unie Litvě. Tradiční půlroční funkci zkouší pobaltská země poprvé.
 
Projekty
Působit moderně a svěže
Křtiny zaútočily na přední pozice a podařilo se jim získat prvenství. Zákolany, Choteč a Jince si tak o jedno místo pohoršily. Václavovice se propadly až na konec Webparády. Suchdol nad Odrou se dostal na páté místo a odsunul Batňovice na šestou pozici.
 
e-servis
Jiří Chum
Když se harmonie ročního období propojí s krajinami webu, co si více přát?
 
Historie
České a moravské pivovary (65)
Konojedská mozaika
Pavel Jákl
Podnik se šporkovskými kořeny skončil před první světovou válkou.
 
Zemské cesty
Přesná pravidla
Jiří Chum
S Josefem II. je právem spojována řada reforem, jenže ty, které se týkaly údržby silnic, byly uspěchané a bez koncepce.

vytisknout  e-mailem