Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Radost

Když se harmonie ročního období propojí s krajinami webu, co si více přát?
 
Seděli jsme s aligátorem v chladu jeskyně prosvětlované jen namodralým svitem monitorů, vnímali jsme úlevný šum větráků v ostře nabité kompjútrové baterii zacílené na municipální prostor, zatímco venku se tetelilo horko nad vyschlými břehy a hladina webového potoka setrvávala bez hnutí. V tom sladkém nicnedělání na rozmezí vedra a vůní jsme pociťovali neurčitou radost. A tak, když nám počítač po několika pokusech vygeneroval nadějnou trojici měst, přímo jsme zatleskali.

Oficiální stránky města Kaplice (7 277 obyvatel, Českokrumlovsko, Jihočeský kraj) už na první pohled působí svěžím dojmem. Úvodní strana je graficky natolik odlehčená, že návštěvníkovi ani nepřijde na mysl, kolik toho vlastně nabízí. Vodorovný sled ikon vytvořených z fotografií nabízí vstup do osmi kategorií. Nadstandardní rubriky by stály za samostatnou studii, teď alespoň za velkou pochvalu. Kategorie Město nabízí znak, samostatné rubriky včetně kontaktů mají vedení města, zastupitelstvo, rada, výbory a komise. K dispozici jsou vyhlášky, nařízení, veřejné zakázky, projekty a dotace i veřejnoprávní smlouvy. Škoda, že správní obvod nemá živá propojení. Městský úřad je opět velmi přehledná kategorie. Telefonní a e-mailový seznam všech zaměstnanců, zřetelné rozlišení odborů úřadu a kontakty na pracovníky. Pěkný web.
 
Stránky města Polička (8 971 obyvatel, Svitavsko, Pardubický kraj) působí tradičněji. Na přehledné úvodní stránce jsou kategorie pojednány klasicky, soustředíme se tedy i zde na dvě pro nás nejzajímavější. Město má devět rubrik. Zastupitelstvo a vedení města jsou představeny opět tradičně, bez fotografií a medailonků. Historie je členěná podobně jako ostatní rubriky webu. Při vší úctě to působí nudně, bez obrázků i hypertextových odkazů. Fotografiemi jsou představeny alespoň památky. V tak půvabném místě by šlo pojednat vše mnohem vynalézavějším způsobem. Kategorie Městský úřad je z celého webu zřejmě nejzdařilejší. Hned z rubriky Kontakty se může návštěvník vydat do jednotlivých odborů. Velmi nás zaujalo, že každý odbor nabízí podrubriku Další možnosti, z níž lze ihned vkročit za pracovníky odborů a získat také související formuláře a tiskopisy. Velmi šikovné jsou rubriky Ptejte se a rovněž Jak na to?, které činí poličský městský úřad velmi uživatelsky vstřícným. „Tenhle web je přehledný, ovšem bez temperamentu,“ řekl aligátor.

Webová prezentace města Tišnov (8 714 obyvatel, Brněnsko, Jihomoravský kraj) je přitažlivá svou přehledností. Nad panoramatickým obrázkem v záhlaví úvodní stránky jsou čtyři kategorie (Úřední deska, Veřejné zakázky, Rezervační systém, Kontakty). Levý sloupec má tři barevně odlišené kategorie: MěstoTišnov, Cestovní ruch, Kultura a sport. „Moc pěkné členění!“ pochvalovali jsme si s aligátorem. Při prokliknutí se zvolená rubrika přemístí na první místo ve sloupci. Kategorie Cestovní ruch nabízí přitažlivou virtuální prohlídku s komentářem, v níž si návštěvník může sám volit její směr. Tišnov umí na webu docela přitažlivě představit také svůj správní obvod. Věnujme se teď kategorii pro nás nejzajímavější. Město Tišnov má deset rubrik, první z nich nazvaná O Tišnově nás seznamuje s tamními památkami, historií a přírodou. Je to uděláno skvěle, s obrázky a hypertextem. Paráda! Aktuality z radnice trochu trpí stereotypně se opakujícím obrázkem, ale hlavně že jsou. Městský úřad má prostupnou strukturu, škoda, že odbory nejsou představeny stejně přitažlivě jako třeba historie města. Ale z rubriky Správní obvod je přístup do obcí ve spádovém území. Třešnička na dortu: zastupitelé s fotografiemi a medailonky. Potlesk za Vycházky s radními po městě! Jen aby pokračovaly. Tak má fungovat otevřená radnice. Živé jsou i kontakty na výbory zastupitelstva a komise rady. Chvalme videozáznamy z jednání zastupitelstva. Na závěr je tu Tišnovské fórum, s otázkami a odpověďmi. „Dneska jsme si udělali návštěvami radost,“ řekl aligátor. Na dotvrzení jeho slov se venku spustil jemný konejšivý déšť.
 
Jiří Chum

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Kaplice 5 bodů, Polička 3 body, Tišnov 5 bodů.

vytisknout  e-mailem