Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor – In flagranti: Mlčeti zlato

Větší města někdy chtějí říci všechno a trochu to přeženou.
 
Sympatická dáma z Blanska napsala aligátorovi, jestli by neporovnal tamní web se srovnatelnými městy. Web Blanska (21 000 obyvatel, Jihomoravský kraj) oznamuje v záhlaví úvodní stránky, že je ve zkušebním provozu, lze tedy ještě hodně zlepšit. Horizontální lišta nabízí šest základních kategorií: Městský úřad, Občan, Podnikatel, O Blansku, Turistika, Média. Aligátor hned připomíná, že v rubrice Městský úřad nemá co pohledávat samospráva. Doporučuje vytvořit rubriku Město a spojit v ní linii samosprávy s dalšími údaji, včetně vize, kterou by měl představovat starosta a která se zatím míjí účinkem. Nevynalézavě jsou představeny také odbory, text je přehuštěný a nepřehledný. Už tady se ukazuje základní rozpor webu – hodnotný obsah a nedotažená forma. Tvůrci stránek se utápí v detailech, které patří skrýt do dalších vrstev webu. Web nemá ani trochu šarmu! Za pochvalu stojí zastupitelé s fotografiemi a kontaktními adresami. Aligátor doporučuje po oddělení linie samosprávy od úřadu vytvořit přehlednou prezentaci úřadu založenou nejlépe na kontaktním barevném grafickém schématu. Kategorie Občan je vcelku přehledná, z té by stálo za to vyvést rubriku o místních akcích a vytvořit třeba kategorii Kultura, sport a školství ve městě. V rubrice O Blansku jsou opět sesypány hrušky a jablka. Měla by být jinak uspořádána, třeba od historie k partnerským městům. Takže: přeplněná úvodní stránka, nelogické přiřazení rubrik ke kategoriím, svědčí o tom i další spíše nadbytečné menu v dolní části strany. Úplně pak zaniknou tak pěkné věci jako je Videožurnál. Aligátor doporučuje poučit se u jiných měst a udělat si pořádek.
 
Úvodní stránka Trutnova (31 000 obyvatel, Královéhradecký kraj) má vkusné záhlaví a dobře zvolených pět hlavních kategorií. V modrém bloku jsou rubriky pro rychlý přístup k často hledaným tématům, v levém svislém sloupci důležité dlouhodobé dokumenty, Videožurnál města a zbytek prostoru je (výtečně!) vyhrazen dokonce pro tři vrstvy aktuálních informací. Kategorie Městský úřad je přehledná, rubriky se rozbalují do vhodných podrubrik, snad jako nadstandard by aligátor uvítal fotografie vedoucích odborů, také mapa správního obvodu by mohla být kontaktní. V dobře zpracované kategorii Město Trutnov by určitě měly být fotografie zastupitelů, naopak místo ilustrativní fotografie u komisí bychom raději spatřili jejich skutečné členy. Potlesk za zvukové záznamy z jednání zastupitelstva. Dobré je i představení institucí ve městě v rubrice Organizace, obě zbývající kategorie rovněž zaslouží pochvalu. Přehledný, svůj účel beze zbytku plnící web.
 
Město Rychnov nad Kněžnou (11 000 obyvatel, Královéhradecký kraj) má pěknou úvodní stránku se čtyřmi hlavními kategoriemi – Město a samospráva, Občan a úřad, Rozvoj města, Turistika a volný čas. Také na tomto webu je zbývající prostor úvodní stránky dobře využitý pro kontakty, pozvánky a především aktuality. Nabízí je horizontální lišty (Aktuality, TV Rychnov, Místní rozhlas, Zpravodaj a Nové dokumenty). „Právě takové rubriky patří na úvodní stránku,“ rozplýval se aligátor nad videi a já nad kreativním nakládání s Vismo. Kategorie Město a samospráva obsahuje všechny nezbytné rubriky, na fotografiích se objevilo vedení města. Kategorie Občan a úřad představuje na fotografii tajemníka úřadu, pracovníky lze nalézt v několika liniích struktury. Jen organizační schéma by mělo být prokliknutelné. Pamatuje se na dotazy a připomínky, k dispozici jsou formuláře ke stažení a také je tu přehled obecních úřadů správního obvodu. Do kategorie Rozvoj města shrnuli tvůrci webu důležité dlouhodobé dokumenty, od územního plánu přes veřejné zakázky až ke startovacím bytům města. Kategorie Turistika a volný čas obsahuje údaje o městě a jeho historii, rubriky informačního centra i zdejší televize a také turistického průvodce. Pěkný, přehledný web. Aligátor trochu posmutněl nad vzkazem pro příznivkyni. „Mlčeti zlato, mluviti stříbro!“ řekl nakonec a poslal té dámě virtuální vzdušný polibek.

Jiří Chum

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Blansko 3 body, Trutnov 5 bodů a Rychnov nad Kněžnou 4 body.
 

 

vytisknout  e-mailem