Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Konkurence

Jak obstojí vítěz v porovnání s náhodně vybranými weby?

Aligátor si mnul bradu. „Co kdybychom vítěznou obec Zlatého erbu poměřili dvěma náhodně vybranými? A vůbec, nezdá se ti, že dobré weby se do soutěží nehlásí?“ Zabořil tlapu dvakrát nazdařbůh do mapy a podporný průzkum k naší teorii se rozjel naplno.
 
Obec Chuderov (1 007 obyvatel, Ústecko, Ústecký kraj), zmíněný vítěz, využívá Vismo, redakční systém, k němuž jsme se již vyjadřovali. Úvodní stránka je přehledná, v horizontální linii pracuje se šesti kategoriemi (O obci, Obecní úřad, Kultura a sport, Turistika, Foto/Video, Služby). Nejobsáhlejší jsou první dvě kategorie. Nalezneme v nich například rubriku Fakta a čísla (u kolika obcí něco tak potřebného chybí!), příjemně vizuálně pojednanou historii i památkové objekty, svoji rubriku mají dokonce pohlednice obce. Kategorie Obecní úřad chtěla představit samostatně starostu. To se nepovedlo, rubrika vizuálně selhala a internetový lovec probíhající v neustálém poklusu elektronickou džunglí, ji bude ignorovat. Tiskové zprávy i Kontaktní informace jsou zpracovány svědomitě, ale opět nudně. Zastupitelstvo bez fotografií, bez profilů či názorů. V téhle kategorii obec prohrává na celé čáře. Další kategorie chuderovského webu jsou už přitažlivější. Foto/Video si to u nás zase vyžehlilo, ale za celkovou rozkolísanost webu body dolů. „Tahle obec nemá duši!“ řekl aligátor.

Obec Šitbořice (1 940 obyvatel, Brněnsko, Jihomoravský kraj) je na první pohled úplně jiná káva. Úvodní strana má pod záhlavím široký horizontální pás, do něhož je soustředěno pět kategorií (O obci, Z radnice, Různé, Kultura, Sport) a ještě v jiné barvě je přiřazena pětice rubrik (Spolky, Fotokronika, Videoarchiv, Adresář, Otevírací doby). Zbytek prostoru na stránce slouží k rozbalování přehledně členěného obsahu. Na webu platí logika, podle níž má návštěvník získat rychle přehled a sám se rozhodnout, kdy sestoupí k podrobnostem. Nemohli jsme se s aligátorem nabažit pověstí a tradic nebo výběru z kronik obce. „Je to na více návštěv,“ řekl spokojeně aligátor. Kategorie Z radnice, abychom byli spravedliví, je však nudná, fotka radnice se užívá jako ikona a za chvíli se to člověku zprotiví. Představitelé obce se neukázali, opět tedy body dolů. Podobně v kategorii s nešikovným názvem Různé jsme se žádné originality nedočkali. Do rovnováhy s pěknou kategorií O obci vrací webovou prezentaci až Sport. Jdeme k nadstandardu. Pěkná Fotokronika a konečně pecka – svérázný videoarchiv. Za frézování chodníku by se nemuseli stydět ani bratři Lumièrové, o stavění máje ani nemluvě! Web má ještě četné mouchy, ale jiskru mu nelze upřít.

Teď vstupujeme na stránky obce Hovězí (2 393 obyvatel, Vsetínsko, Zlínský kraj). Úvodní stránka je přehledná, horizontální pruh pod záhlavím obsahuje devět kategorií. Za úvahu stojí jejich volba, leccos by šlo vyměnit s kategoriemi v levém sloupci. Nenašli jsme kupodivu povinné údaje. Podívejme se nejprve do kategorie Obecní úřad. K dispozici máme devět rubrik, pochvalme zastupitelstvo s fotografiemi, jemuž by však ještě prospělo pár údajů navíc. Zajímavě jsou zpracovány Historie obce a Významné osobnosti, jedna z hlavních kategorií Kultura nakonec obsahuje jen program kina a knihovnu. Příjemným překvapením byla rubrika Akce a upozornění, která skrývá četná videa z akcí a události v obci. Přehledně jsou připraveny informace o firmách, službách i zdravotnickém servisu v obci. Tenhle web má ve srovnání s předchozími jednu výhodu, velmi se tu pracuje s hypertextem. Tak jsme na konci a leccos je jinak. Co vypadalo na první pohled přitažlivě, je při bližším zkoumání nedotažené. Co působí nudně, je spolehlivé. Aligátore raď! „Lepší krásná nevěrnice, nežli věrná šereda?“ provokoval dravec znalostí klasiků. Nakonec jsme Chuderovu neodpustili nudu a nezajímavý Obecní úřad, jeho dvěma půvabnějším konkurentům zase strukturální nevyrovnanost. A jsme hezky česky, moravsky a slezsky v průměru, ufff. Kdyby se ty tři obce navzájem poradily, vznikly by tři skvělé weby. Že bychom toho chtěli zase tak příliš?
 
Jiří Chum


Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Chuderov 3 body, Šitbořice 3 body a Hovězí 3 body.
 

vytisknout  e-mailem