Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Vismo

Spočívá nevynalézavost v redakčním systému nebo v hlavě webmastera?
 
Aligátor se mě zeptal, co si myslím o Vismo. Kdyby to snad někdo nevěděl, tak jde o redakční systém, který už řadu let nabízí jedna firma. „Po obsahové stránce je dobré,“ snažil jsem se o vyhýbavou odpověď. „Co grafická podoba?“ nedal se odbýt. Měl jsem vždy pocit, že Vismo je nudné. Aligátor mě přiměl k podrobnějšímu pohledu na finalisty Zlatého erbu. Jedenáct ze čtrnácti používá Vismo. 

Broumov má pod záhlavím čtyři hlavní kategorie (Město, Úřad, Služby, Volný čas). Byť jsem Vismo vždycky podezříval z dlouhé cesty ke konkrétnímu údaji, na tři kliknutí jsem u vizitky starosty. Na tomto webu mne zaujalo, že aktuality ve střední části stránky se vždy mění podle zvolené kategorie. Přesto se nabízí charakteristika, která mne bude po celou dobu zkoumání webů provázet: bohatý obsah, přehledné, ovšem nudné. Úvodní stránka města Doksy ukazuje, že graficky se s Vismo dá přece jenom něco dělat. Opět čtyři výchozí kategorie (Město a městský úřad, Rozvoj a správa města, Život ve městě a Turistický portál. Pod tím akce, novinky a v pravém sloupci vybrané hlavní rubriky. Navíc je tady Anketa. Město a městský úřad by mohly mít samostatné kategorie. Na první pohled působí Hodonín sympatičtěji. Odlišnosti jsou i ve struktuře, vstupní členění na dvě kategorie (Úřad, Turista). I v nich si web zachovává příjemnou přehlednost ve struktuře úřadu, odbory jsou představeny většinou s fotkami vedoucích úředníků. Levý sloupec si stále udržuje únosný počet rubrik. Na úvodní straně Chebu příliš mnoho rubrik. Obsah dobrý, ale i aligátor se před malým půvabem grafiky utíká k dalšímu městu. Přitom tu mnohé stojí za pochvalu, například Online služby.
 
Jihlavu pamatujeme v různých podobách, dlouho byla úvodní stránka přetížena historizujícím stylem. Teď je přehledná, dostaneme se z ní na šest jazykových verzí, radnice má vizitky s fotografiemi a dokonce proniknutelné organizační schéma. Tleskám! Odbory úřadu většinou i s fotografiemi řadových zaměstnanců. Skvělé! Vizuálně trochu chladný, ovšem uživatelsky vstřícný web. Neratovice nabízejí tři základní kategorie (Město a úřad, Kultura a volný čas, Podnikání ve městě). Pracuje se tady spíše s horizontálně rozvíjenými rubrikami, při hlubším ponoru do struktury webu neztrácíme přehled o kontextu. Za pochvalu stojí rubrika Napište nám, na úvodní stránce se nabízejí i Nové dokumenty. Také Praha 12 pracuje s Vismo tvořivě. Tři vstupní kategorie (Samospráva a úřad, Městská část a Služby pro občany), dobře zvolené jsou i připojené podrubriky. Pro rychlou cestu k některým informacím se využívá i pravý sloupec. Grafická úprava i barevné ladění drží i v dalších úrovních webu. Rokycany zvolily barevnou posuvnou upoutávku, počet kategorií na horizontále by šel snížit. V dalších úrovních přeplněný levý sloupec, špatně čitelné názvy rubrik. Poctivý, nudný web.
 
O zajímavě graficky řešené úvodní straně Tábora jsme se zmiňovali minule, je přehledně členěná do tří kategorií. I v dalších úrovních tvůrci udrželi snesitelný počet rubrik. Trochu jsem se ztrácel při hledání úřadu a jeho struktury. Kdyby tvůrci webu města Úštěk vynechali úvodní stranu a využili místo ní tu s českou verzí, byl by vstupní dojem dokonalejší. Členění do kategorií na horizontále je příjemné (O městu, Městský úřad, Samospráva, Historie, Školy, Kultura a sport, Turistika, Úštěcké služby), byť by je bylo možné snížit na polovinu. Každá kategorie má roletku s rubrikami, které drží řád a přehlednost. Leccos jde zdokonalit, může to být výzva pro kreativního webmastera.Vsetín je z celé skupiny nejslabší. Přeplácaná úvodní stránka, špatně čitelné názvy rubrik v zeleném sloupci. Webu by prospělo výchozí členění do tří nebo čtyř osvědčených kategorií. Nevynalézavý web, ustrnul ve vývoji. „Kvůli takovým jsem kdysi neprávem zanevřel na každé Vismo,“ řekl jsem trochu kajícně. Aligátor přikývl. „Jaký je posun Vismo za tu dobu, co ho známe?“ zeptal jsem se. „Některé v něm vytvořené weby se už dokázaly povýšit nad uniformitu šablony,“ odpověděl.

Jiří Chum

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Hodonín 4 body, Jihlava 5 bodů a Praha 12 5 bodů.
 

 

vytisknout  e-mailem