Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 5 / 2013

Vyšlo 7. 3. 2013 

Obálka 5 / 2013

Zpravodajství
Vláda: Dotace pomohou sociálně slabším
Zásady průzkumu břidlicového plynu
Poklesl počet veřejných zakázek i jejich hodnota
Tři projekty pro cizince z třetích zemí
Nově se vymezí práva a povinnosti odsouzených
 
Základní registry rozšiřují své služby
Renata Novotná
Základní registry spustí zbrusu novou službu pro občany a právnické osoby. Jedná se o zdarma zasílané roční výpisy o využívání údajů v Registru obyvatel a v Registru osob.
 
Anketa
Třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů
Od prvního ledna platí novela zákona o místních poplatcích. Na první zkušenosti s jejím uplatňováním jsme se ptali starostů měst. Zvýšili poplatek za odvoz komunálního odpadu? Jaké má město skutečné náklady na jeho svoz? Zpoplatní fyzické osoby, které vlastní objekty k individuální rekreaci, či cizince žijící na území města? Neobávají se, že někteří lidé přestanou po zdražení odpad třídit? Kolik neplatičů místního poplatku za odpad na území obce mají a jak velkou částku jim dluží?
 
Téma
V rámci kvality nezapomeňme na úsměv
Zuzana Pacinová
Již devátá konference se konala od 19. do 21. února v brněnském Orea hotelu Voroněž. Záštitu nad ní převzali ministr vnitra Jan Kubice, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, primátor statutárního města Brna Roman Onderka a předseda Rady kvality České republiky Robert Szurman.
 
Rozhovor
Právo je potřeba aplikovat na život
Eliška Wagnerová, senátorka Senátu Parlamentu České republiky
Zákon by měl zajistit, že úředníci státu budou mít kariérní řád. To, že platy jsou ve státní službě nižší než v byznysu, má být vyváženo výhodami, které vidíme v jiných zemích. Jednou z nich je například ztížená možnost výpovědi. Nižší příjem by měl být kompenzován tím, že úředník má jinak počítanou penzi, respektive penze je ve vztahu k platu vyšší. Marná sláva: demokracie je drahá, totalita je velmi levná. Nechceme ale totalitu, chceme demokracii a musíme na ni obětovat peníze.
 
Dobrá praxe
Rovné příležitosti pro lepší budoucnost kraje
Marek Homolka
Jak efektivně skloubit problematiku úbytku obyvatel s čím dál častěji skloňovanou oblastí rovných příležitostí? Inspiraci lze hledat v Kraji Vysočina.
 
Konzultace
Povaha institutu paušální náhrady nákladů řízení
Michaela Fedrová
V aplikační praxi často správní orgány řeší, zda mají oprávnění nebo povinnost uložit paušální náhradu nákladů řízení ve správním řízení, které bylo vyvoláno porušením některé z hmotněprávních povinností povinného (budoucího účastníka správního řízení).
 
Opakovaně podávané stížnosti
Michaela Fedrová
Stížnost je podání, které činí dotčená osoba vůči správnímu orgánu, proti jehož postupu nebo nevhodnému chování jeho úřední osoby stížnost směřuje.
 
Podpis oprávněné úřední osoby
Michaela Fedrová
Musí prvopis písemného vyhotovení rozhodnutí podle § 69 správního řádu, který zůstává součástí spisu obsahovat vlastnoruční podpis oprávněné úřední osoby? Či je možné použít osobní podpisové razítko této osoby?
 
Zahraničí
Strategie pro čistá paliva
Evropská komise zveřejnila opatření, jež mají zajistit rozvoj čerpacích stanic pro alternativní paliva a normy pro jejich konstrukci a používání.
 
Navzdory recesi růst
Jiří Zukal
Světová organizace pro cestovní ruch uvádí, že počet turistů cestujících do zahraničí překročil v uplynulém roce poprvé hranici jedné miliardy.
 
Strategie počítačové bezpečnosti
Zvýšil se počet i rozsah událostí v oblasti kybernetické bezpečnosti, jsou stále složitější a neznají hranice. Mohou způsobit významné škody.
 
Nový evropský řidičský průkaz
Nahradí se více než sto různých vzorů, které používá kolem 300 milionů řidičů.
 
E-servis
Webový aligátor
In flagranti: Webziny
Jiří Chum
Své bohaté menu nebalí většina radnic ani jako hřebíky.
 
Parádní web 2012
Vesnice a města plné energie
Prvnímu ročníku redakční soutěže se dostalo slavnostního zakončení. V úterý 19. února předal náměstek ministra vnitra Robert Ledvinka ceny pěti finalistům.
Jiří Chum
 
Historie
České a moravské pivovary (57)
Na Starém Městě pražském
Pavel Jákl
Od nákladnických domů přes zkoušené sládky až ke Křižovníkům.
 
A ještě někdo tu je
Zuzana Pacinová
Dne 29. září si Hana Benešová zapsala: „Schůze v Mnichově. Neville Chamberlain, E. Daladier, Benito Musolini a A. Hitler nás odsoudili k odstoupení sudetského území.“ Co všechno ve skutečnosti znamenal obsah této stručné věty pro budoucí roky! Prezident Beneš abdikoval. Asi tři týdny strávil spolu s Hanou v Sezimově Ústí, postupně se však stupňovaly německé požadavky, aby odjel z republiky. Své věci si sbalili do dobytčích vagonů a sami odletěli 22. října do Anglie. Tím skončila éra demokratické první republiky.
 
  

logo_isss2013.gif

 

vytisknout  e-mailem