Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Zašlá sláva?

Některé weby působí v létě jako chladný dotek, který příliš nepotěší.
 
Našel jsem ho ve webovém stínu zamlklého a obklopeného stohy starých novin. „Jsem vlastně tradicionalista,“ řekl webový aligátor, „a tak by mě zajímalo, jak vypadá život v sídlech, o kterých se kdysi často mluvilo.“ Nejprve jsme se vydali, natěšeni na slavnou Mattoniho minerálku, do obce Kyselka (801 obyvatel, Karlovarsko, Karlovarský kraj), která se, jak už první letmé nahlédnutí do webu naznačuje, velmi angažuje v úsilí o obnovu zdejších lázní. Záhlaví úvodní stránky je členěno do deseti rubrik. Proklikněme třeba první z nich, Aktuálně, a před sebou máme dva obrovské sloupce nadpisů, které působí nepřívětivě a nepřehledně. Podobně je tomu u Úřední desky, lineární chronologické řazení bez rozdělení témat spíše odrazuje. Základní údaje jsou uspořádány přece jen přehledněji, podobně je tomu v rubrice Zastupitelstvo a zbývajících rubrikách. Nelíbí se aligátorovi, ani mně, jak se to v rubrice Kontakty vlní, posouvá a bliká. Nakonec si necháváme levý sloupec přeplněný rubrikami. Pravda, jsou předělené mezititulky, dohromady jich je ale sto čtrnáct, což je pro úvodní stránku přece jen únavné. Web je nabitý informacemi, ale nevhodným členěním se velká část z nich míjí s pozorností veřejnosti možná více než si webmaster myslí.
 
Město Nový Bor (12 259 obyvatel, Českolipsko, Liberecký kraj) měl aligátor uložené ve své encyklopedické paměti jako centrum českého sklářství a tak ho zajímalo, jestli není jeho obecným úpadkem v zemi nějak postiženo. První horizontála na úvodní stránce obsahuje vstupy na úřední desku, elektronickou podatelnu, formuláře a nástroj vyhledávání. Druhá horizontála nabízí cestu skrze čtyři kategorie (Město, Městský úřad, Život ve městě, Pro média) a z horizontály tvořící zápatí stránky můžeme vstoupit na stránky sklářského muzea, turistického informačního centra a městské knihovny. Ocenili jsme přehledné a fungující elektronické objednávání na úřad. Vertikální členění je klasické, na tři části. Té střední se využívá ke zprostředkování aktualit a rozbalení rubrik, pravý sloupec nabízí některá frekventovaná témata (například Potřebuji si vyřídit, E-služby, Ztráty a nálezy). Levý sloupec pak je stěžejní, obsahuje únosných patnáct rubrik. Ta s názvem O městě úplně rezignuje na hypertext, rubriky věnované vedení města jsou přehledné, ovšem velmi nudné a podobně je tomu v případě zastupitelstva a městského úřadu. Městská policie chtěla působit vstřícně, má na rozdíl od volených představitelů a úředníků galerii fotografií strážníků, ale nejsou tu jména, jen čísla, takže výsledek je spíše orwellovský. Jméno tady nemá ani velitel. Ufff! Obsažný, přehledný, graficky uměřený, ale chladný web. Škoda.
 
Třetím sídlem, na které se webový aligátor hodně těšil, jsou kdysi legendární Slušovice (3 000 obyvatel, Zlínsko, Zlínský kraj). Oficiální portál města je na první pohled graficky svěží, uživatelsky vstřícně členěný. Má dvě horizontály, jednu vertikálu a rozbalovací střední část, v té pravé je jen kalendář a vstup do fotogalerie. První horizontála se člení na sedm rubrik (Slušovice, Školy, Spolky, Farnost, Lékaři, Infokanál, Mikroeregion), po prokliknutí se zájemci dostane koncentrovaných informací. Druhá horizontála má devět rubrik (Aktuálně, Občan, Turista, Podnikatel, Volný čas, Kultura a školství, Galerie, Kontakty, Užitečné odkazy), po prokliknutí opět stručná a přitom obsažná sdělení. Zbývá levá vertikála, sloupec o sedmi rubrikách (Úřední deska, Město, Městský úřad, Kontakty, Přehled akcí, Povinné informace, Služby města). Zastupitelstvo a rada jsou představeny nevynalézavě, podobně je tomu u městského úřadu, dokonce ani schéma organizační struktury nejde prokliknout. Opět tedy vstřícně konstruovaný web, jenže zase studený, neoslovující nijak výrazně návštěvníka. Aligátor vybral sídla, jimž nelze upřít zajímavost. Ovšem dojem, který na webu vzbuzují, odpovídá spíše těm zažloutlým novinám, mezi nimiž jsem ho na začátku našel. Ani zastupitelé, ani úředníci nevystrčí tvář. Nic kreativního, nic srdečného. Že by šlo o zašlou slávu?
 
Jiří Chum

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Kyselka 3 body, Nový Bor 3 body a Slušovice 3 body.

 

vytisknout  e-mailem