Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Týny a ententýny

Když budeme hledat význam slova ententýn, které se usadilo v českém jazyce přinejmenším po písni Jiřího Suchého Kamarádi, nalezneme mnoho konotací, jež se však kupodivu příliš nemají k rozletu. Pojmenujme si tedy ententýnem dovednost odlehčit a ozvláštnit jinak vážné úřední téma. Tak pravil aligátor, opět čilý ve webovém povodí. Zpívali jsme pak ententýny na bluesovou notu tak naléhavě, že i měsíc raději vstoupil do úplňku.
 
Ráno jsme začali v půvabném městě Týn nad Vltavou (8 417 obyvatel, Českobudějovicko, Jihočeský kraj). Už úvodní stránka zaujme přehledností. Horní lišta nabídne přístup ke stránkám samosprávy, městského úřadu, ke kultuře a turistice. Kategorie Městský úřad e-služby v pravém framu zahrnuje úřední desku, elektronickou podatelnu i potřebné formuláře. Střední část úvodní strany je vyhrazena Aktuálnímu zpravodajství. Levý frame se člení do 27 kategorií, z nichž většinu by bylo možné sloučit. Samospráva a stejně Městský úřad nabízí velmi tradičně uspořádané informace bez jediné fotografie zastupitele nebo úředníka. Dokumentů i formulářů je k dispozici mnoho. Nabitý, přehledný web, ovšem nudný, řekl aligátor.
 
Na úvodní stránce města Týnec nad Sázavou (5 530 obyvatel, Týnecko, Středočeský kraj) vynikne kombinace červené a modré barvy určená kategoriím, s důrazem na červeně označenou Nabídku. Ta s osmi rubrikami působí uměřeně. Aktualitám se věnuje střední část stránky s dostatečným využíváním hypertextu. Návštěvník nemusí na stránkách dlouho bloudit, dostane se tam, kam potřebuje, už z přehledné horní lišty. Náš zájem se soustřeďuje na rubriku Radnice. Po jejím rozkliknutí nalezneme sedm podrubrik. Samospráva skrývá zastupitelstvo, jeho výbory, radu a komise, samostatně starostu a místostarostu, všechny s fotografiemi. Městský úřad je představen abecedně a s kontakty, od nejvyšších představitelů města až po uklízečku. Organizační schéma je prokliknutelné, kontaktní. Důležité informace jsou soustředěny v rubrikách Elektronická podatelna a Úřední deska. V rubrice Radnice najdeme také výsledky soutěže o nejkrásnější pohled na město, což alespoň ozvláštní strohost spolehlivého, jen formou trochu nudného webu.
 
Město Týniště nad Orlicí (6 331 obyvatel, Rychnovsko, Královéhradecký kraj) má také v horní liště úvodní stránky kategorie, jejichž prostřednictvím se dá vstoupit na Úřední desku či Městský úřad, velmi přehledné jsou i Kontakty. V pravém framu můžeme hledat, Co se chystá nebo sledovat Aktuality. Šetřit čas návštěvníka umožňuje Hlavní stránka nabídkou tří kategorií, jimiž jsou Aktuality, Doporučujeme, Rychlá navigace. Přes všechny dobré úmysly tvůrců stránek a bohatý obsah webové prezentace, i účelně užitý hypertext, je těch kategorií, rubrik a podrubrik až příliš a struktura webu by si zasloužila zjednodušení a větší přímočarost. Hodně komplikovaná je také cesta k údajům o samosprávě a o úřadu. Jeho odbory jsou představeny poměrně zevrubně, ale opět zbytečně komplikovaně. Webmaster je mohl alespoň oživit fotografiemi vedoucích. Chválu si zaslouží způsob, jímž jsou představeni členové zastupitelstva i rady. Všichni mají své vizitky s fotografií a kontakty. Oceníme také možnost prostudovat si základní strategické dokumenty města, počínaje plánem jeho rozvoje, přes územní plán až po směrnici pro zadávání veřejných zakázek. Web města rozhodně ukazuje, že tamní radnice je otevřená občanům a vlastně celému elektronickému světu.
 
V této chvíli dospíváme k nejednoznačnému rozhodování: chceme chválit města za bohatý obsah prezentací. Při vší úctě k městům v kategorii do 10 tisíc obyvatel mívají jedno společné: jejich weby jsou často zmatené až překombinované ve struktuře a esteticky nepříliš atraktivní. Zájemcům, kteří v nich nechtějí zabloudit, doporučuji postupovat podle Mapy stránek. Jen ententýny jsme u trojice měst nenašli. Určitě by se nejen tato města mohla nezbytnému šarmu učit u řady malých obcí. Třeba u těch, které bodují v naší redakční Webparádě.

Jiří Chum 

Resumé:
 

Z pěti možných bodů získávají Týn nad Vltavou 4 body, Týnec nad Sázavou 4 body a Týniště nad Orlicí 4 body.
 

 

vytisknout  e-mailem