Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Tři velikosti

Dal se na poezii a už zase radí obcím.
 
Bylo neuvěřitelných deset stupňů nad nulou, když mi od webového potoka zněla v ústrety recitace: na naší studni ráno hvízdal kos/jde jaro, jde jaro. Pochválil jsem aligátora za zálibu v Měsících Karla Tomana a vzápětí nás sněhová krupice řinoucí se z nebe zahnala pod skalní převis. Omámeni vlhkou vůní vzduchu rozhodli jsme se pro výlet do tří sídel, souznějících jménem s atmosférou předjaří. Vyšla nám z té poetické spekulace sídla tří velikostí: vesnice, městys a malé město.
 
Obec Deštné v Orlických horách (604 obyvatel, Dobrušsko, Pardubický kraj) má vcelku přehlednou úvodní stránku. K dispozici je už nový oficiální web, oceňujeme, že autoři upozorňují na probíhající aktualizaci. Recenzentům se tak dostává výjimečné příležitosti přimluvit se i za změny, které by projektu zřejmě ještě dále prospěly. Levý frame je členěn do 22 kategorií. Některé by jistě bylo možné sloučit či podřadit pod ty obecněji zaměřené. Tři malé fotografie v horní části úvodní stránky působí samoúčelně, stálo by za to učinit z nich vstupy do důležitých kategorií. Velmi mě těší, že úvodní stránka obsahuje také statistické údaje o obci. Nalézt někdy na obecním webu počet obyvatel a rozlohu sídla vyžaduje téměř detektivní talent. Pod Úřad obce doporučuji shromáždit Úřední desku, povinné údaje (mimochodem, kde jsou?), vyhlášky a projekty, ceník, formuláře, odpady i vodovody a kanalizaci. Mohla by vzniknout kategorie Obec se představuje, do níž bych vložil historii, kulturu, školu, fotografie a zpravodaj. Doporučuji vytvořit kategorii Radnice, kam by patřilo zastupitelstvo, projekty a odkazy. A ještě bych udělal samostatné kategorie Turistika, Události doma a v okolí (s rubrikami aktuality, programy akcí) a kategorii Anketa. Celkem by vzniklo na úvodní straně šest kategorií, to je zhruba čtvrtina stávajícího rozvržení. Web si vydechne. Uvidíme, jak se jeho podoba vyvine, má šanci přiřadit se k těm vstřícným.

Na přehledné úvodní stránce městyse Sněžné (750 obyvatel, Žďársko, Kraj Vysočina) zaujme návštěvníka dialog, který spolu vedou levý a pravý frame, do hlavního prostoru stránky pak vstupuje patřičný segment informací. Postačí pak osm základních kategorií v levém framu, který pravý frame podle potřeby člení a otevírá do přehledných a navazujících rubrik. U takhle dynamického webu by návštěvník ještě uvítal fotografie a miniprofily zastupitelů, samostatnou rubriku starostky, to je však věcí názoru. Moc pěkné a originální, velmi blízko aligátorově i mé představě o uživatelsky vstřícném obecním webu! Gratulujeme.

Město Blatná (6 753 obyvatel, Strakonicko, Jihočeský kraj) má na úvodní stránce v levém framu osmnáct kategorií. I tady by bylo vhodné jejich počet zmenšit, například tak, že by se pod kategorii Život v obci přidaly rubriky věnované tamním firmám a obcím, událostem ve městě, fotografiím a případně i anketě. Aktuální počasí a Svatby by patřily spíše do pravého framu úvodní stránky a na jeho konec pak i Mapa webu. Levý, zklidněný frame by mohl mít až o polovinu méně kategorií. Podobně je třeba uklidit střední část úvodní stránky. Méně je skutečně více. A teď už jen to lepší. Pochvalu si zaslouží tematicky členěná Úřední deska. Kategorie Městský úřad by asi potřebovala malý úklid, informace se často dublují s jinými kategoriemi a rubrikami. Ovšem odbory úřadu jsou prokliknutelné, u každého nalezneme kontakty, tiskopisy, zaměření činnosti. Pěkné. Rubriku Povinné informace, která bývá na webech Achillovou patou, uvádím jako další příklad blatenského perfekcionalismu. Ze zbývajících kategorií, které je vhodné mít na titulní stránce, obdobně uspěje Řešení životní situace. Škoda, že v kategorii Samospráva nejsou fotografie a stručné vizitky alespoň členů rady, starosta a místostarosta se poněkud ztrácejí v rubrice Základní informace u kategorie Městský úřad. Kategorie Život v obci je opět přehledná a obsáhlá. Při podrobnějším rozboru bychom s aligátorem ještě mohli upozornit na drobné logické nepřesnosti. Ale jinak: bravo, Blatná!

Jiří Chum

 

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Deštné 3 body, Sněžné 4 body a Blatná 4 body.

 

vytisknout  e-mailem