Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – to lepší

Uvnitř webu jsme hledali zrcadlo všeho nadějnějšího v sobě.

Linie cest vinoucích se k webovým křižovatkám lemovaly kolébající se plamínky svíček. Cesta k aligátorovi připomínala plynulé přistání na dlouhé ranveji, při kterém do poslední chvíle netušíme, co nás za oslnivým předělem světla čeká. Prožitky opravdové krásy, radosti a veselí bývají tiché a zářivé, jsou to okamžiky hřejivého vlnění, které v člověku zanechávají nadlehčenou duši. Zaslechl jsem hudbu, v níž se naráz prolínaly desítky jejích podob, míjela mne slova a symboly nepošpiněné malicherností a přízemností doby. Rozhrnul jsem oponu pulsujícího světla i zvuků a spatřil svého webového guru vepisovat všechna jména obcí, očištěná k jejich podstatě, do souboru, v němž uchystal obrysy nového roku. I usedli jsme k hostině slov, v nichž pluly výzvy českého jazyka. Měli jsme radost ze všech forem bytí založených na pohybu, jehož je internet velkou oslavou.

A první jméno obce znělo Krásná (450 obyvatel, Ašsko, Karlovarský kraj). Obec upozorňuje hned v záhlaví stránky na to, že je nejzápadnějším sídlem v republice. Orientace na webu je snadná. Snad jen by nemusel být vstup do rubrik opakován v horizontálním i vertikálním pruhu. Velká část úvodní stránky slouží aktualitám, nechybí Anketa a upozornění na nové příspěvky. Historii obce doprovází znak, prapor a také její zobrazení na mapě. Rubrika Obecní úřad je členěna do sedmi podrubrik. Jsou zde kontakty a úřední hodiny, samostatně se vedou Obecně závazné vyhlášky a Registr oznámení, velmi skromně je představeno Zastupitelstvo obce. Samostatné zastoupení mají zprávy a sdělení obce, žádosti a formuláře. Aktuálně jsou vedené Úřední deska a Povinně zveřejňované informace. Nadstandard začíná v případě Elektronické kroniky obce. Rubrika Kultura a sport dokazuje, že v obci se stále něco děje, od malby na chodník, přes amatérská divadelní představení až k paintballu. Obecní fórum trochu stagnuje, ne však vinou provozovatelů webu. Obec se návštěvníkovi dovede obrazově přiblížit také rubrikou Galerie. Celkový dojem? Přehledná struktura, informace o úředních věcech však trochu povrchní. Ale krásno je webu přítomno, to ano.

A druhá obec nesla jméno Radostná pod Kozákovem (384 obyvatel, Semilsko, Liberecký kraj). Příjemná úvodní stránka. Základní údaje, mapka i aktuální informace. Vše členěno do tří svislých pruhů. V pravé Části obce, v levé rubriky Hlavní menu a Obecní úřad. Celkem 18 podrubrik. Zprávy z obce jsou svižné, videa i fotky, jen se trochu zadrhly v minulém roce, vše dohání Fotogalerie. Do Historie obce můžeme nahlédnout prostřednictvím několika naskenovaných kronik. Rubrika Obecní úřad je strohá. K dispozici jsou také Elektronická podatelna a velmi dobře a aktuálně vedená Úřední deska, ta má ještě doplňkový archiv. Samostatný prostor dostávají rozpočty obce, závěrečné účty, vyhlášky a usnesení. Přehledný web, lakonický, pokud jde o lidi na radnici.

A obec třetí nazývali Veselíčko (815 obyvatel, Přerovsko, Olomoucký kraj). Web je přehledný i díky kombinaci zelené, žluté a červené barvy. Velká část se věnuje rozsáhlým Aktualitám, samostatná část stránky rovnou odkazuje na Fotogalerii. Levé horní čtvrtině stránky pak dominuje osm rubrik. Obecní úřad představí nejprve Starostu s fotkou, rozhovorem i volebním programem. Následuje zastupitelstvo, komise a výbory, výsledky voleb, zápisy z jednání a dokonce i Projekty a záměry. Dobře funguje Úřední deska, Aktuality mají dokonce archiv a několik webových kamer. Do rubriky Informace o obci jsou soustředěny podrubriky Historie a Současnost, která potvrzuje bohatý společenský život (dokonce tu mají vodění medvěda!). Veseličské novinky zůstávaly nedobytné, ale byla tu Pamětní kniha ve třech částích. A ještě nyní víme, že je tady dvanáct spolků, mateřská i základní škola a aktivní místní akční skupina programu Leader. Prostřednictvím Fotogalerie jsme stačili navštívit vánoční jarmark. Pěkný web s nadějnou budoucností, řekl aligátor. Štěstí, zdraví a na shledanou v novém roce, dodávám já.

Resumé:

 Z pěti možných bodů získávají Krásná 3 body, Radostná 3 body a Veselíčko 4 body.

Jiří Chum

vytisknout  e-mailem