Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – meditace

Zima, zuby a touha po atmosféře Vánoc vedly k dalším objevům.

Zub si nevybírá. „Hej mistře, vstaň bystře!“ hulákal jsem oteklou hubou, abych Jakubem Janem Rybou zahnal v aligátorovi chuť na ryby webové. Vynořil se přede mnou s obkladem na jednom z jindy nemilosrdných tesáků. „Budeme hodní,“ skuhral aligátor. Chtěl vidět betlém a psát o obcích toho jména, jenže ani jednu takovou jsme u nás neobjevili. Museli jsme tedy i ve své špatné kondici namáhat mozek, jak si za pomoci obecních webů stvořit atmosféru Vánoc. „Co je pro tebe jejich hlavní symbol?“ zeptal jsem se. „Ryba,“ řekl bezelstně. „Vidíš,“ já na to, „pro mě jedle.“ Povzdychl si, jako by cítil podprahově ty vůně. „Betlém,“ povídám, „budeme mít také, i když trochu zprostředkovaně.“ Začali jsme si ty poklady snášet na plochu.

Webové stránky obce Rybí (1 096 obyvatel, Novojičínsko, Moravskoslezský kraj) nás uvítaly vstřícnou zimní atmosférou. A k tomu ještě panoramatické snímky: nízké mraky a jazýčky sněhu na cestě. Děti z mateřské školy zpívají na videu, že „Štědrej večer nastal,“ v Aktualitách se střídá pozvání na výstavu betlémů s nabídkou adventních koncertů, koledování i výletu a komu to nestačí, může se těšit na vítání nového roku před budovou obecního úřadu. To vše je v pravém svislém sloupci, vodorovný frame se člení jen do čtyř kategorií. Jednou z nich je Obec s osmi rubrikami. Správa poskytuje přehledné informace o radě, zastupitelstvu, výborech i komisích. Historie nám představuje rovněž místní pamětihodnosti a osobnosti. Hádejte: jaké zvíře dominuje znaku a praporu obce? V kategorii Obec jsou zařazeny rovněž spolky, knihovna, podnikatelé. Možná by sem patřily i Připomínky, z kategorie Ostatní. Souhrnný název Důležité odkazy je trochu zavádějící. V této kategorii najdeme pečlivě aktualizovanou úřední desku, i dokumentaci o dvou projektech z regionálního operačního programu. Jsou tu i Povinně zveřejňované informace a Elektronická podatelna a také stránky zdejších sportovních oddílů. Aligátor vzkazuje, že by věci úřední a volnočasové od sebe oddělil. Také by stálo za to více upozornit na Plán rozvoje obce Rybí, který by mohl tvořit dobré finále v kategorii Obec. Ocenili jsme, že tyhle stránky vznikají s citem a jsou originální.

Obec Jedlová (1 024 obyvatel, Svitavsko, Pardubický kraj) má přehlednou úvodní stránku. Levý svislý frame se člení do třinácti kategorií. Pro náš průzkum je jich zajímavých pět, zbylé se vesměs ještě připravují a týkají se volnočasových aktivit a podnikání v obci. Kategorie Obecní úřad má sedm rubrik, dostupné jsou v nich rovněž všechny základní obecní vyhlášky. Kategorie Aktuality je ovšem strohá a úřední, podobně jako Historie a současnost obce. Vesměs bez fotografií a hypertextu. Nikde ani zmínka o vánocích či pozdrav občanům. Škoda.

Web obce Kuks (256 obyvatel, Trutnovsko, Královéhradecký kraj) používá střední část úvodní stránky k soustředění kontaktních informací, statistických údajů. Pravý svislý frame nás přivede k podrobnostem o revitalizaci obce, levý má patnáct kategorií. Úřad obce má e-podatelnu, anketu, zpravodaj. Přehledně členěná je Úřední deska obsahující vyhlášky a usnesení. Informace o obci nás uvedou do její historie a přiblíží pamětihodnosti okolí. Speciální pozornost je věnována Braunovu betlému, hospitálu či historickému lázeňskému areálu. Ovšem nynější události v obci jsou pojednány lakonicky, skutečné aktuality schází. Braunův betlém je jednou ze stovky nejohroženějších památek světa. Najde se potřebných deset milionů korun na jeho opravu? Lakoničnost webové prezentace trochu vyváží obsahově bohatá kategorie Spolky & Sdružení & Nadace, kterou by ovšem vzhledem k světové proslulosti Kuksu bylo možné pojednat objevněji. Totéž platí i pro Comoedien-Haus a festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks. Betlém jsme tedy nakonec našli a připojili si ho na chvíli k oběma předchozím symbolům. Mysleli jsme na své blízké, na neklidný svět a také na vás, milí čtenáři. Požehnané vánoce a pokoj lidem dobré vůle přejí webový aligátor a jeho lidský pomocník.

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Rybí 4 body, Jedlová 3 body a Kuks 3 body.

Jiří Chum

vytisknout  e-mailem