Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – trikolóra

 

Někdejší predátor se zdokonalil v diplomacii a stále překvapuje.

Ať si kdo chce co chce říká, jsme národem vřelým a laskavým. Když do rukou zebe u rybníka, roste zájem o osud webového tvora a čtenáři zvou aligátora, aby šel přezimovat k nim. Ozvali se i vlastníci lesů, že mu pošlou voděodolný vánoční stromek s čokoládovými figurkami kůrovce. Aligátor byl úplně naměkko. Uvítal mne ve smokingu na lávce přes webový potok, shodou okolností v čase mezi dvěma státními svátky. „Chci projevit úctu všem těm dobrým lidem,“ řekl aligátor. „Symbolem tvé země je červenomodrobílá trikolóra, je to tak?“ Přisvědčil jsem. „Vybral jsem tedy obce,“ pravil aligátor, „v jejichž názvu jsou ty barvy nějak přítomné.“ Tak jsme šli a cestou mi vyprávěl, že byl v Červeněvsi a v Červenici, že proběhl Modrou a Modřecem, zdržel se pak v Bílé, Bílanech, Bílině a Bělovsi. Byl však z těch webů smutný. Pustili jsme se tedy do užšího výběru a přece jen tu trikolóru sestavili. Posuďte sami.

Kolik obyvatel má obec Červenka (1 418 obyvatel, Litovelsko, Olomoucký kraj) se člověk bohužel dozví až z Wikipedie. Stránky mají sice vyhledávač, ale ani ten tu elementární otázku nezodpoví. Členěné jsou do svislých framů a hlavního středového pásu. Informace o obci jsou relativně stručné, dokonce ani historie není příliš upovídaná. Zastupitelstvo, jeho výbory i komise tvoří pouhý výčet, jména nelze prokliknout, to jde až v rubrice Kontakty, fotografie nejsou. To je dost málo na tak velkou obec! Ani rubrika Obecní úřad není sdílnější, dobře je vedena alespoň elektronická podatelna. O trochu více se sice dozvíme v rubrice Dotace, včetně několika fotografií dokončeného projektu, je to však velmi nevstřícně sepsané. Buďme ale spravedliví. Úřední deska je plně aktuální, dění v obci také, ale opět nepříliš výrazně pojednané. Vše zachraňuje Fotogalerie, členěná podle let. Jenže Informace pro občany jsou neaktuální (březen), stejně tak Hlášení městského rozhlasu a Otázky a odpovědi. Veřejné dokumenty jsou opět dovedeny do současnosti, k zahození není ani Mapa stránek. Byl by to přehledný, zajímavý web, kdyby jej jeho tvůrci tak nezanedbávali!

Od oficiálních webových stránek obce Modrava (62 obyvatel, Klatovsko, Plzeňský kraj) by jejich návštěvník vzhledem k atraktivitě obce a jejímu plnému ukotvení v obecném povědomí očekával více. Omluvou budiž sdělení, že se připravuje jejich modernizace. Zatím je nutné nejprve se zorientovat v poněkud chaotickém členění informací a pak se lze poměrně dost dozvědět a užít si i bohatou nabídku fotografií. V případě atraktivní turistické oblasti je to pochopitelné, nás však musí především zajímat, jak se představuje obecní úřad. Úřední deska i Usnesení zastupitelstva jsou poměrně aktuální, v dalších rubrikách už dochází k výpadkům. Struktura úřadu je však pouhým seznamem, bez možnosti dalšího živého kontaktu. Zatím tedy ani ne průměr.

Webové stránky obce Bělov (264 obyvatel, Zlínsko, Zlínský kraj) působí po těch dvou předešlých obcích jako příjemné zjevení z živého současného světa. Mají moderní, vzdušné uspořádání, jednoduchý horní vodorovný frame s klasickými roletkami podskupin v každé kategorii je na plně využívané ploše doprovázen rubrikami, z nichž každá je uvozena fotografií. Na rozdíl od mnoha klasických webů působí tenhle jako svižný newsletter. Sledujeme-li rubriky obce a úřadu v rámci celého websitu, nalezneme fotky několika zastupitelů, přehlednou a aktuální Úřední desku, informace z jednání zastupitelstva, přehledně vedené rozpočty i účty a srozumitelný územní plán včetně dokumentace. Odlehčeně působí Historie v datech a údaje soustředěné do rubriky O obci. Rubriku Knihovna citlivě vylaďují umělecké fotografie, obrazově i informačně upoutá návštěvníka také Turistika. Historii obce sledují v další linii i Fotografie, rubrika se záběrem od dvacátých let minulého století. Že web je uživatelsky vstřícný, potvrzují také Fórum a Komentáře. Aligátor zprvu trochu zklamaný odložil smoking a posílá pac a pusu alespoň do Bělova, který v dnešním výběru jediný zachránil čest trikolóry.

Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Červenka 2 body, Modrava 2 body a Bělov 4 body.

Jiří Chum

vytisknout  e-mailem