Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – nomen omen

Umíte název svého sídla dostat do obecného povědomí?

Vzduch je nabitý přítomností vody, od ranní námrazy vplouvá den do světla filtrovaného mraky a vznáší se mezi poryvy deště nad zbytkovou vůní země, keřů a vymývané dlažby. Čas sotva na rychlé přeběhnutí k webovým vrátkům a na proskočení sítí meteorologických map. Táhne mne to k příteli webovému aligátorovi, elektronickému pokračovateli mluvících kocourů a medvídků. „Maruška se hluboce mýlila!“ mával mi v ústrety knihou Sůl nad zlato. „Kdyby se tě někdo hodně blízký ptal, jako co ho máš rád, co bys odpověděl?“ „Sůl ti není dost dobrá?“ podivil jsem se. „Uvažuj o prvočíslech,“ řekl aligátor. „Je to stejný princip jako dětská hra papír-nůžky-kámen.“ A tak jsme seděli a velebili vodu. „Přemýšlel jsi někdy o tom,“ řekl aligátor, „že voda je jistý druh paměti a úložiště dat?“ Hovořili jsme pak hodně o kybernetice, majíce vodu neustále na paměti, a byli si vědomi své nepatrnosti. „Co ty tvoje obce, které mají vodu v názvu,“ pokračoval aligátor, „dovedou být něčím na webu jedinečné?“ Prošli jsme nejprve Bílou Vodou (Olomoucký kraj), která má nové webové stránky, ale ještě je plní daty. Červená Voda (Pardubický kraj) má stránky přehledné, avšak příliš strohé, špatně si nevede ani Černá Voda (Olomoucký kraj) se spoustou rubrik a fotografií. Jenže stále nám scházelo něco, co návštěvníka okouzlí, velí mu zůstat a hledat další tajemství právě objeveného webu. Vsadili jsme na Dobré Vody.

Dobrá Voda u Českých Budějovic (2540 obyvatel, Českobudějovicko, Jihočeský kraj) je obcí s bohatou historií i přítomností. Upoutalo nás, že na úvodní straně je báseň o obci. Dostáváme pak tipy na výlet, prohlédneme si fotografie zdejších zajímavých míst. Mezi základními údaji nalezneme složení zastupitelstva, škoda, že bez fotografií, a také odkazy na další webové stránky. V kategorii Obecní úřad je Dobrovodský zpravodaj, řádně funguje Úřední deska, k dispozici jsou obecní vyhlášky, na dobu určitou bývá zveřejněna také veřejná zakázka. Z rubriky Historie se dozvíme o zdejším dolování stříbra a zlata či o vzniku české školy v obci. Dobrá voda je také známým poutním místem, s chrámem vytvořeným slavným barokním architektem Kiliánem Ignácem Dienzenhoferem. Pěkná, vzdušná, noblesní webová prezentace, jednoduše členěná.

Dobrá Voda u Hořic (576 obyvatel, Hořicko, Královéhradecký kraj) má přehlednou úvodní stranu. Vodorovný frame obsahuje aktuality, rubriku Obecní úřad, aktuální úřední desku, informace ze zasedání zastupitelstva i elektronickou verzi zpravodaje. Levý frame je velmi bohatý. Obsahuje výtečnou Historii obce se spoustou dokumentárních fotografií, Zajímavosti skrývají podrubriky věnované archeologii, přírodě a národopisu. Obšírný je i přehled osobností spjatých s obcí, důkladná Fotogalerie je členěná podle data, v rubrice Opravy a stavby můžeme vysledovat vše, co se v obci uskutečnilo za uplynulých deset let, obdobná bilance je dostupná i o zeleni a úpravě veřejných prostranství. Dozvíme se o získaných dotacích, nahlédneme do minulosti i současnosti školy, spolky jsou představeny i se svou historií. Pravý frame obsahuje aktuality a odkazy. Pěkný web.

Dobrá Voda u Pacova (77 obyvatel, Pelhřimovsko, Kraj Vysočina) má velmi prostou úvodní stránku. Rubriky však vypovídají o tom, že malé obce nejsou neviditelné. Devět rubrik v levém framu, v pravém sloupci Novinky, včetně zápisů z jednání zastupitelstva. Úřední deska je aktuální a obsažná, Zprávy z obce mívají i anketu, obecní úřad o sobě sděluje to nejnutnější, zastupitelé jsou na společné fotografii a všichni jsou mladí. V rubrice O obci se dozvíme spoustu věcí, mě i aligátora zaujalo, že vedle hasičů působí v obci spolek Lesklé koule, který rozhýbal zdejší společenský život. Samostatné rubriky mají ještě Kultura a sport či Obecní knihovna. V rubrice Odkazy je možné dostat se na další zajímavé stránky: hrad Kámen, město Pacov a především stránky někdejších Přátel koupě kulečníkového stolu, z nichž je dnes zmíněný společenský hýbatel Lesklé koule. Ať se všem Dobrým Vodám děje vše jen dobré.

Resumé: 

Z pěti možných bodů získávají Dobrá Voda u Českých Budějovic 4 body, Dobrá Voda u Hořic 4 body a Dobrá Voda u Pacova 4 body.

Jiří Chum

 

vytisknout  e-mailem