Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Image?

Existují weby, svědčící o živé obci? Co prozradí soutěž Vesnice roku?
 
Bylo třináctého září a já jsem nalezl aligátora na břehu jeho webové zátoky. Na křoví byla rozložena bělostná košile, motýlek a dokonalý smoking. Predátor se natřásal nad zrcadlem hladiny a stříkal na sebe drahý parfém. „Je třeba myslet na to, jaký vyvoláváš první dojem,“ pravil. „Tuhle čtu v novinách, že byla vyhlášena Vesnice roku. Tak mě napadlo, že se porozhlédnu po krajích, co o sobě úspěšné obce sdělují na webu. Jestli zaujmou, překvapí a přimějí tě strávit u nich dlouhé minuty.“ „To je chvályhodné,“ řekl jsem. „K čemu to slavnostní oblečení?“ „Navštívím tři z obcí, které získaly Modrou stuhu za společenský život,“ sdělil mi významně.„Možná to nevíš, ale my aligátoři jsme velmi společenští. Zřejmě budu i tančit!“ Upravil si ještě manžetové krokodýlky a byl pryč. Tentokrát mi od něho přicházela malá videa. Na každém se nejprve objevil mezi místními krasavicemi, pak pedantsky hodnotil.
 
První zpráva byla z obce Strunkovice nad Blanicí (1203 obyvatel, Prachaticko, Jihočeský kraj). Neobyčejně jednoduchá a přehledná úvodní strana. Je to městys a okamžitě nám o sobě řekne vše důležité. Je tam kino, knihovna a hodně sportovních příležitostí. Aligátor se pochlubil, že uspěl při nohejbalu a stal se pak hvězdou tanečního parketu. Ke všem informacím o Strunkovicích vede cesta přes devatenáct rubrik v levém framu. Hned ta druhá, věnovaná věcem úředním, obsahuje vše, co si může návštěvník přát – složení zastupitelstva i s fotografiemi, obecně závazné vyhlášky a nařízení, strukturu výborů a komisí, povinné informace, aktuální úřední desku i přehledné výsledky voleb. Dozvíme se o městysi a jeho osadách, a pozor – otevřou se před námi nádherně vedené aktuality a jako bonus dokonale (!) vytvořená videa. Bohaté jsou rubriky věnované kultuře a sportu, k dispozici je místní zpravodaj a všechno je bezchybně aktualizované. Zastoupení mají i spolky a podnikatelé. Byť ještě nefunguje rubrika Památky a zajímavosti, je to na absolutní počet bodů.
 
Další video poslal aligátor z obce Nová Ves nad Nisou (670 obyvatel, Jablonecko, Liberecký kraj). I když i tato obec získala Modrou stuhu, rozdíl oproti předchozímu pošumavskému městysi je značný. Už jsme v našem seriálu zaznamenali, že svoji roli nehraje ani tak počet obyvatel, jako jejich kreativita. Takže, ano, aktuality jsou aktuální, jen jsou nevýrazně pojaté. Fotogalerie obsahuje několik historických snímků a fotografie ze současné obce. Ty moc aktuální nejsou, vše je pojednáno bez vynalézavosti.  O životě v obci se toho moc nedozvíme, nezachraňuje to ani místní, zde nedostupný zpravodaj. A tak aligátor chválí jen obecní knihovnu za její samostatnou prezentaci. Celkový dojem pokulhává kus pod průměrem, o společenském životě se nedozvíme prakticky nic.
 
Nakonec se mi aligátor ozval z obce Písečná (1073 obyvatel, Jesenicko, Olomoucký kraj). Úvodní stránka nenaznačuje žádná převratná překvapení. Obsahem zajímavá rubrika Historie nevyužívá bohužel hypertextu a obrázků. Nadstandardem je představení obecních symbolů: pečetidel, znaku a praporu. Další zajímavostí je naskenovaná kronika obce, ručně psaná, v níž lze vyhledávat podle roků i témat. Představené jsou organizace zřízené a spravované obcí, jen by to bylo třeba udělat objevněji. Zastupitelstvo, radu a úřad tvůrci webu pojednali minimalisticky, účel je však splněn. Poslední usnesení zastupitelstva je květnové, aktuality dvě, úřední deska aktuální, archiv funkční a doplňovaný. Vyhlášky a dokumenty jsou udržovány na solidní úrovni. Zpravodaj obce z května, i sportovní události se většinou odehrály před mnoha měsíci. Aktuálnost zachraňují spolky vlastními stránkami, fotogalerie je nevynalézavá. Web má studený nos i nohy.
 
Co dnes vzkazuje webový aligátor z cest? Náhodně navštívil tři obce z těch, které získaly v krajských kolech Vesnice roku Modrou stuhu. Zaujala ho jediná. Ostatní promarňují příležitost a o svůj image na webu neusilují. Připomeňme, že nás zajímal tamní společenský život.


Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Strunkovice nad Blanicí 5 bodů, Nová Ves nad Nisou 2 body a Písečná 3 body.

Jiří Chum

vytisknout  e-mailem