Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 14. týden

Na své 6. schůzi 7. funkčního období se senátoři sešli 6. dubna. Na pořadu jednání byla mimo jiné i novela zákona o návykových látkách, jež doplňuje seznam zakázaných omamných látek o tři desítky nových syntetických drog. Novela zákona má také zamezit současnému volnému prodeji drog v obchodech a na internetu. Pokud zákon podepíše prezident, začne platit okamžitě, její účinnost je dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Poslanci předlohu projednali ve zrychleném režimu, Senát ji projednal také přednostně.
 
Na oficiální návštěvu České republiky přicestovala na pozvání předsedy Senátu Milana Štěcha irácká parlamentní delegace vedená předsedou Sněmovny
Předseda Senátu a předseda irácké Sněmovny reprezentantů. Foto: archiv Senátu PČR. Předseda Senátu a předseda irácké Sněmovny reprezentantů. Foto: archiv Senátu PČR.
reprezentantů Irácké republiky Osama Abdul Aziz Mohammad Al-Nujaify. Jedná se o první návštěvu předsedy Al-Nujaifyho v evropské zemi od jeho nástupu do čela Sněmovny reprezentantů. 8. dubna se uskutečnilo oficiální přijetí předsedou Senátu, kterého se za českou stranu zúčastnili též místopředsedové Senátu Alena Gajdůšková a  Petr Pithart a senátoři Tomáš Grulich a Jaromír Štětina. M. Štěch seznámil iráckou delegaci s hospodářskou a politickou situací v naší republice, diskuse se následně zaměřila zvláště na možnosti hospodářské spolupráce. „Irák je nyní ve fázi obnovy a rekonstrukce. Chceme se otevřít celému světu, aby se mohly firmy a investoři z celého světa na této obnově podílet,“ konstatoval předseda Sněmovny reprezentantů Iráku. Upozornil, že čeští exportéři mohou nalézt široké uplatnění v rámci všech sfér rekonstrukce země, zvláště při budování energetické infrastruktury, protože Irák se potýká s nedostatkem elektrické energie a s nedostatkem rafinérií na zpracování velkých zásob surovin, zvláště ropy. Další širokou oblastí, kde mohou české společnosti nabídnout své zkušenosti, technologie a produkty je strojírenství a veškerá infrastruktura v zemědělství. „Máme zájem zvláště na technologiích pro zavlažování a odsolování půdy. Přivítáme veškeré zkušenosti a možnosti jak problém odsolování půdy řešit,“ uvedl Al-Nujaify. Předseda Senátu M. Štěch ujistil irácké partnery, že české firmy mají značný zájem podílet se na projektech v rámci obnovy Iráku. Místopředsedkyně Senátu Gajdůšková poukázala na to, že značné možnosti skýtá spolupráce v oblasti vědy a vzdělávání. Připomněla velkou tradici a kvalitu strojírenských, vodohospodářských nebo
Vernisáž výstavy H+Z, fotografie z Iráku 1960. Foto: archiv Senátu PČR. Vernisáž výstavy H+Z, fotografie z Iráku 1960. Foto: archiv Senátu PČR.
energetických oborů v českém vysokém školství a na odborných pracovištích. Iráčtí hosté v tomto směru projevili zájem o stipendia na postgraduální studium pro irácké studenty a zároveň pozvali české experty do Iráku.
Odpoledne se irácká delegace zúčastnila slavnostní vernisáže putovní výstavy „Hanzelka & Zikmund, Fotografie z Iráku 1960“. Expozice, připravená v historických prostorách Valdštejnského paláce, se konala pod záštitou místopředsedkyně Senátu A. Gajdůškové do 10. dubna. Poté se výstava odstěhovala do iráckého Parlamentu a na další místa.
 
Dne 7. dubna se v Senátu představila první učebnice medicínského práva u nás. Hlavními autory Medicínského práva jsou Jolana Těšinová a Roman Žďárek. Oba autoři o knize hovořili na tiskové konferenci za účasti 1. místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky. Publikace vznikla na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde oba autoři medicínské právo přednášejí a kde je medicínské právo povinným předmětem, ze kterého studenti lékařství skládají státní závěrečnou zkoušku. Při psaní autoři usilovali nejen o systematičnost probírané látky, ale také o řádný výklad právních institutů. Medicínské právo je typické tím, že řada jeho institutů nebyla dosud vyložena českou soudní praxí.

text -kk-

vytisknout  e-mailem