Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 6. týden

Předseda Senátu Milan Štěch přijal 7. února u příležitosti nástupu do funkce mimořádného a zplnomocněného velvyslance Spojených států amerických

Předseda Senátu Milan Štěch a velvyslanec Spojených států amerických v České republice Norman Larry Eisen. Foto: Senát PČR.Předseda Senátu Milan Štěch a velvyslanec Spojených států amerických v České republice Norman Larry Eisen. Foto: Senát PČR.
v České republice Normana Larryho Eisena. Během přijetí oba politici hovořili o aktuálních otázkách mezinárodní politiky, zejména o napjaté situaci v Egyptě a dalších zemích severní Afriky. V této souvislosti ocenil Norman Eisen dvacetiletou cestu České republiky k demokracii, která může sloužit jako vhodný příklad pokojné a úspěšné transformace. Připomenuta byla též významná role Prahy, místa, kde byla podepsána prezidenty Obamou a Medveděvem zásadní odzbrojovací dohoda NEW START. Diskuze se dotkla také role Číny v současném světě. N. Eisen dále uvedl, že bude intenzivně sledovat výběrové řízení na dostavbu elektrárny Temelín, neboť jde o to, aby všichni zájemci měli v soutěži rovné podmínky.

Senát navštívil také prezident Makedonské republiky Gjorg Ivanov s chotí. Předseda Senátu pro makedonskou delegaci uspořádal 8. února slavnostní oběd ve Valdštejnském paláci. M. Štěch a G. Ivanov se shodli na tom, že vztahy mezi Českou republikou a Makedonskou republikou jsou na velmi dobré úrovni. Současné porozumění mezi Čechy a Makedonci je podpořeno mnoho set let trvajícími vazbami. Podle předsedy Senátu i prezidenta Makedonské republiky přesto existuje řada oblastí, v nichž je třeba kooperaci prohloubit. „Rezervy a nové možnosti se ukazují zvláště v hospodářských a obchodních vztazích,“ řekl mimo jiné M. Štěch. Předseda Senátu vyjádřil také plnou podporu vstupu Makedonské republiky do NATO i do Evropské unie. „Česká republika považuje rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu za prioritu. Česká republika zároveň doporučuje Evropské komisi, aby s Makedonskou republikou zahájila vstupní rozhovory,“ uvedl také M. Štěch. Prezident G. Ivanov připomněl, že jeho země má již dva roky pozitivní hodnotící zprávu ze strany Evropské komise, integrační proces do Unie stejně jako do NATO ovšem komplikuje spor s Řeckem o název země.
 
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka uspořádal ve spolupráci s  Občanským institutem 9. února konferenci k 100. výročí narození bývalého
Konference k 100. výročí narození bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: Senát PČR. Konference k 100. výročí narození bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: Senát PČR.
amerického prezidenta Ronalda Reagana. Se svými příspěvky na konferenci vedle P. Sobotky vystoupili mimo jiné také předseda vlády Petr Nečas, poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon nebo ředitel Občanského institutu Roman Joch. Poprvé od svého nástupu do funkce velvyslance USA v České republice s veřejným projevem vystoupil v Senátu  Norman L. Eisen. Americký velvyslanec uvedl, že i když s Reaganem kvůli své přízni demokratům někdy nesouhlasil, obdivoval ho a respektoval. Podle premiéra P. Nečase byl někdejší americký prezident svým postojem ke komunismu mluvčím svobodymilovných lidí i na východ od železné opony. „Ronald Reagan se zasloužil i o naši svobodu jako málo státníků v dějinách,“ uvedl mimo jiné P. Nečas. Podle jeho slov americký prezident odhaloval podstatu komunismu ve své době příměji než kdokoli jiný a tím, že sovětské impérium označoval za říši zla. Celou konferenci uzavřel P. Sobotka. „Pro mě je symbolické, že dnešní konference hodnotila Ronalda Reagana jako zastánce lidských svobod, jako neústupného bojovníka za svobodu a právo na samostatné rozhodování každého z nás. Pamatuji přitom dobu, kdy jeho jméno znělo v československém tisku jako nadávka a komunisté na něm nenechali niť suchou. Byl to ovšem on, kdo nakonec zvítězil,“ uvedl mimo jiné místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.
 
text -kk- 

vytisknout  e-mailem