Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát – výroční slavnostní schůze

Senátoři na své třetí schůzi, která se konala 16. prosince, podpořili vládní novelu o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce
Schůze Senátu. Schůze Senátu.
představitelů státní moci. Návrh zákona počítá s tím, že od ledna se sníží o pět procent platy představitelů státu včetně soudců a státních zástupců. Pro tento návrh hlasovalo 46 senátorů z 68 přítomných, proti byly 3 hlasy, hlasování se zdrželo 19 senátorů.
 
Na své druhé schůzi 8. funkčního období podpořil Senát senátní novelu školského zákona, kterou připravil senátor Marcel Chládek a která spočívá ve zrušení státních maturit. Autor upozorňuje na tři zásadní nedostatky, které systém státních maturit má. „Stávající systém je absolutně nesmyslně předražený a zároveň znamená mimořádnou administrativní zátěž pro školy,“ zdůrazňuje M. Chládek. Zároveň žádá, aby byla vyvozena osobní zodpovědnost za promrhání enormních finančních prostředků při přípravě tohoto projektu. Druhá připomínka senátora Chládka se týká faktu, že již během generální zkoušky státních maturit se ukázalo, že testy neověřují znalosti, které získávají studenti na středních školách. Podle M. Chládka jsou testové otázky nejednoznačné, zavádějící, a proto neobjektivní. Senátor M. Chládek také upozorňuje na nepřipravenost celého systému. „Během generální zkoušky bylo vyhodnoceno 12 tisíc testů chybně. To nelze při ostrém spuštění systému akceptovat. I jeden jediný chybně vyhodnocený test znevěrohodňuje celý systém,“ domnívá se M. Chládek. Podle svých slov dlouhodobě vyzývá ministry školství a celé ministerstvo, aby chyby v systému odstranili. Autor novely dával také návrh na odklad státních maturit, ovšem v této snaze jej Senát nepodpořil. Zrušení systému státních maturit je tedy dle senátora M. Chládka jedinou možností, jak se s danou situací vyrovnat. Pro zrušení státních maturit se vyslovilo 44 senátorů, proti návrhu se nevyslovil ani jeden člen horní komory Parlamentu ČR.
 
Ve středu 15. prosince se v Hlavním sále Valdštejnského paláce konala výroční slavnostní schůze, kde si senátorky a senátoři spolu se svými bývalými kolegyněmi a kolegy připomněli 14. výročí první schůze novodobého Senátu. Na již tradičním předvánočním shromáždění se sešlo přes 110 současných i minulých členů horní parlamentní komory. Vedle bývalého předsedy Senátu, současného 1. místopředsedy Přemysla Sobotky, který hodnotil uplynulé funkční období, vystoupil se zásadním projevem současný předseda Senátu Milan Štěch. Zdůraznil, že se osobně bude zasazovat o to, aby veškerá jednání Senátu probíhala v souladu s Ústavou ČR a Jednacím řádem Senátu a také ve slušné, lidsky důstojné atmosféře. Apeloval na senátory, aby nepodléhali tlaku vnějších událostí a při jednání o zákonech dbali na kvalitu projednávání. „Bohužel se někdy stává, že pod tlakem vnějších událostí rezignujeme na kvalitu a soustředíme se jen na rychlost. To bychom měli zcela nebo výrazně omezit,“ uvedl mimo jiné M. Štěch. Hovořil také o tom, že by se měla zintenzívnit práce Senátu. „Zejména návrhy zákonů by měly být podrobeny důslednému a detailnímu projednávání ve výborech. Měli bychom jim věnovat větší časový prostor, třebas i tak, že normu projednáme na jedné výborové schůzi a její finální podobu dojednáme na další. Rovněž je zapotřebí, aby se předlohou zabývalo více výborů, samozřejmě v rámci svého odborného působení,“ nastínil svoji představu nový předseda Senátu. M. Štěch dále uvedl, že Senát si musí udržet vysokou kvalitu a aktivitu v oblasti zahraniční politiky. „Tím přitom nemíním tolik médii sledované a diskutované zahraniční cesty, ty určitě nebudou narůstat, spíše naopak. Mám na mysli spíše koordinovaná jednání a postup s ostatními ústavními institucemi a jejich představiteli,“ vysvětlil. Horní parlamentní komora by se měla taktéž více přiblížit veřejnosti, zvláště prostřednictvím společenských a kulturní akcí, které jsou pro veřejnost v sídle Senátu pořádány, uzavřel své vystoupení předseda Senátu.
 
text -kk-
foto archiv Senátu PČR

vytisknout  e-mailem