Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - kandidáti do funkce veřejného ochránce práv a návrhy na udělení státních vyznamenání

Vedle projednávání návrhů zákonů došlých z Poslanecké sněmovny i legislativních předloh, které připravili senátoři, proběhlo na 20. schůzi Senátu také několik voleb. Senátoři a senátorky volili mimo jiné i dva kandidáty do funkce veřejného ochránce práv. Vybírali ze šestice nominovaných, kterými byli předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ombudsmanova zástupkyně Jitka Seitlová, dřívější zástupkyně O. Motejla Anna Šabatová, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a prezident evropského sdružení lidí s mentálním postižením a jejich rodin Ivo Vykydal. Kandidátkami Senátu byly nakonec zvoleny I. Brožová, kterou  nominoval senátor za ODS Tomáš Töpfer, a A. Šabatová, již navrhli senátoři za ČSSD a předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová. Osobnost na funkci ombudsmana bude vybírat Poslanecká sněmovna za nedávno zesnulého Otakara Motejla. Poslanci budou volit ze čtyř kandidátů – další dvě osobnosti navrhl prezident republiky Václav Klaus, a to aktivistu Johna Boka a bývalou poslankyni za ODS Evu Dundáčkovou.
 
Senátoři také zvolili předsedu a inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů. I nadále bude předsedou Úřadu Igor Němec, který v tajné volbě neměl žádné protikandidáty. Předseda je volen na pět let, inspektoři na deset let. Novými inspektory se stala bývalá poslankyně za ODS Jana Rybínová a někdejší předseda zlínské krajské organizace ČSSD Josef Vacula.
 
Senát také projednával návrhy na udělení státních vyznamenání, které předložil Podvýbor Senátu pro státní vyznamenání. Senátoři volbou rozhodli, že všechna navržená jména budou předložena jako návrhy na udělení či propůjčení různých druhů vyznamenání prezidentovi republiky, který vyznamenání každoročně udílí 28. října. Na Řád bílého lva navrhli senátoři již po šesté členy protikomunistické skupiny bratří Mašínů. Na schůzi se ohledně této nominace rozpoutala diskuse. Senátor Jiří Štětina vyznamenání podpořil. „Mašínové zachraňovali naši čest a dobrovolně se stali účastníky vnuceného boje. Byli obětí války, kterou rozpoutal někdo jiný. Byli přinuceni obtížit své svědomí krví nevinných lidí. Zabíjeli, aby nebyli zabiti, tak jako každý voják ve válce,“ uvedl mimo jiné J. Štětina. Na podporu vyznamenání členům protikomunistického odboje vystoupila i senátorka Alena Palečková, která sama návrh podala. „Byla jsem o to (návrh na vyznamenání) požádána zástupci sdružení bývalých politických vězňů a přiznám se, že jsem tuto výzvu přijala bez váhání, přestože jsem si vědoma toho, že vždycky když se tento návrh na plénu Senátu objevil, rozpoutal debatu a byl kontroverzní,“ uvedla A. Palečková.  Proti návrhu se postavil mimo jiné senátor Jiří Balín. „Nemohu se ubránit dojmu, že vražda zůstává vraždou. A je jedno, jestli ji spáchá komunista, jestli ji spáchá člen jiného politického uskupení, nebo jestli ji spáchá někdo z tzv. odbojové skupiny,“ odůvodnil svůj protikladný postoj J. Balín. Také senátorka Marta Bayerová se domnívá, že by členové Mašínovy skupiny neměli být vyznamenáni. Činy bratří Mašínů označila za zavrženíhodné. „Nelze přeci ve jménu práva na svobodu jednoho popřít právo na život druhého. Jsem zásadně proti návrhu Senátu v případě bratrů Mašínových a Milana Paumera,“ uvedla mimo jiné M. Bayerová. Nakonec Senát v odděleném hlasování nominace schválil. Pro bylo 38 ze 70 přítomných členů horní parlamentní komory. Na Řád bílého lva navrhl Senát ještě bývalého legionáře generála Ondřeje Mézla, který by ocenění dostal in memoriam. Mezi dalšími navrženými byl například známý televizní režisér František Filip, kterého senátoři navrhli na Medaili za zásluhy a který letos oslaví 80. výročí narození.

text -kk- 

vytisknout  e-mailem