Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 9. týden

Předseda Senátu Přemysl Sobotka svolal na pátek 5. dubna 16. schůzi Senátu. Na programu jednání byl zařazen jediný bod, a to návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty. Hlavním cílem návrhu bylo odstranění zdanění zaměstnaneckých benefitů, které pod hrozbou stávky požadovaly odborové svazy. Senátoři po několikahodinové rozpravě návrh zákona, který byl jak v Senátu, tak v Poslanecké sněmovně projednán ve zkráceném jednání, zamítli. Při kvoru 39 pro zamítnutí hlasovalo 44 senátorek a senátorů. Novela nyní putuje do Poslanecké sněmovny, kde senátorské veto budou obhajovat senátoři Jan Hajda a Petr Pakosta. Poté budou o návrhu poslanci ještě jednou hlasovat.
 

Mezinárodní seminář o ochraně klimatu s názvem Politika ochrany klimatu: cesta z Kodaně.Mezinárodní seminář o ochraně klimatu
s názvem Politika ochrany klimatu: cesta z Kodaně.

Velký mezinárodní seminář o ochraně klimatu s názvem Politika ochrany klimatu: cesta z Kodaně se konal 3. března v Senátu. Seminář, který organizoval Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Heinrich-Böll-Stiftung, inicioval senátor Bedřich Moldan. Hlavním cílem jednání bylo diskutovat o nenaplněných očekáváních Kodaňského summitu a o dalším postupu ve vyjednávání mezinárodní klimatické dohody. Dalším tématem byla politika ochrany klimatu v souvislosti s přechodem na nízkouhlíkovou, energeticky šetrnou ekonomiku Evropské unie a České republiky. Představitelé evropských zemí a institucí společně s českými odborníky ze státní, soukromé a neziskové sféry reflektovali prosincová jednání Kodaňské konference a závěry, které tato konference přinesla. Účastníci zároveň diskutovali, jakým směrem by se mezinárodní jednání o klimatu po Kodani měla posunout dál a jakou roli by mohli hrát jednotliví klíčoví hráči, politická uskupení a organizace i transatlantické partnerství.
 
Hovořilo se také o dopadech Kodaňské dohody na evropský a český průmysl a energetiku. Ředitel Centra pro otázky životního prostředí a senátor B. Moldan označil výsledky kodaňského zasedání jako hubené. „Výsledky kodaňského zasedání jsou v rozporu s obrovským zájmem, který dokázal, za jak závažnou hrozbu světové společenství – vlády, podniky i občanské iniciativy – globální změny klimatu považuje. O to naléhavější výzvou zůstává potřeba dosáhnout v nejbližší budoucnosti účinné mezinárodní dohody,“ uvedl B. Moldan. Seminář zahájil ministr životního prostředí Jan Dusík, se svými příspěvky vystoupili i zahraniční účastníci, například zástupce americké organizace The Nature Conservancy Sascha Müller-Kraenner, hlavní poradce pro otázky vyjednávání o klimatu dánského Ministerstva zahraničních věcí Ketil Karlsen, Vivien Life, vedoucí skupiny pro otázky klimatických změn a energetiky ministerstva zahraničních věcí Velké Británie, nebo Ladislav Miko, vedoucí ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise. „Velmi bolestivě vnímám nedostatek diskuse o změně klimatu na české politické scéně. Jsem rád, že tento seminář přispěl k otevření diskuse na toto téma v České republice,“ prohlásil závěrem semináře senátor Bedřich Moldan.
 
První místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková uspořádala 5. března ve spolupráci se senátorským klubem ČSSD v Hlavním sále Senátu slavnostní zasedání. Senátoři se sešli, aby si společně připomněli 160. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Setkání se zúčastnili současní i bývalí členové senátorského klubu ČSSD, zástupci Masarykova demokratického hnutí a České obce legionářské. Se vzpomínkou na život a dílo T. G. Masaryka vystoupil filosof a publicista prof. Erazim Kohák. Po ukončení zasedání položili senátoři věnec k pomníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.
 
text -kk-
foto archiv Senátu PČR

vytisknout  e-mailem