Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - cenová kontrola, nové obecní symboly, daňový řád

Úřady loni potrestaly porušování cenových předpisů pokutami v celkovém objemu 30,6 milionu korun. Provinilci z toho uhradili téměř 15 milionů korun. Proti předchozím létům objem pokut výrazně propadl, protože údaje za roky 2007 a 2008 ovlivnil víc než dvoumiliardový peněžitý trest pro hutní firmu Mittal Steel; předloni tak činil objem pokut 3,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů zprávy o cenové kontrole za loňský rok určené pro Poslaneckou sněmovnu. Zpráva zahrnuje výsledky kontrol a pokuty uložené různými orgány a úřady, například ze strany finančních ředitelství, obcí, celníků nebo třeba Státního úřadu pro kontrolu léčiv. Například Energetický regulační úřad loni šestkrát kontroloval plynárenství a teplárenství a jen v jednom případě uložil pokutu 900.000 korun. Ministerstvo financí loni mimořádně požádalo o prošetření cen dopravců na trase z Prahy do Karlových Varů. Jeden z dopravců podal žádost, aby finanční ředitelství prověřilo ceny u konkurence. Úřad zjistil, že většina dopravců na této trase jezdí za ceny nižší než jsou jejich náklady. Zároveň ale konstatoval, že na trase, kde působí pět dopravců, stále existuje konkurence, a to i přesto, že jedna ji jedna z firem během šetření opustila. Celkem pětapadesátkrát kontrolovaly loni úřady různé školy, zda nepředražují dotované mléko školákům. Žádné porušení nezjistily. Naproti tomu při odvozu komunálního odpadu se porušovaly předpisy mnohem více. Ve 34 případech dostali provinilci pokuty za celkem 3,2 milionu korun. Vodárenské firmy dostaly pokuty za 7,4 milionu korun. Jedna z potrestaných firem neoprávněně zahrnula do cen například náklady na reprezentaci.
  
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu Miloslav Vlček v úterý 26. května předal dekrety o udělení znaku a vlajky starostům 78 měst, městysů a obcí ČR a dvěma obcím předal dekret o povýšení na městys. Městysem se tak staly obce Koloveč v Plzeňském kraji a Přídolí v Jihočeském kraji. Dekrety o udělení symbolů znaku a vlajky byly předány následujícím městům, městysům a obcím: Batelov, Bílé Poličany, Boršov nad Vltavou, Bratřice, Bukovina u Přelouče, Býšovec, Čermná, Černěves, Dobrohošť, Dolní Městno, Dražeň, Dřínov, Dvorce, Hodíškov, Horka, Hředle, Choteč, Chudíř, Jezdovice, Keblice, Klínec, Kly, Koroužné, Kostelec nad Černými Lesy, Krasová, Křenov, Křižínkov, Křoví, Kuklík, Lovečkovice, Mikulčice, Otradov, Plenkovice, Plužná, Poběžovice u Holic, Podolí, Prštice, Přeborov, Přední Výtoň, Přemyslovice, Radostice, Rohenice, Rožmitál na Šumavě, Sedletín, Spešov, Srbce, Starý Petřín, Suchdol nad Lužnicí, Svésedlice, Tachov, Tři Dvory, Ujčov, Újezd u Přelouče, Unkovice, Vápenice, Vápno, Včelákov, Velké Janovice, Veselá, Vysoká, Vyškovec, Zašovice, Zduchovice, Zvole, Želatovice. Dekret o udělení znaku od předsedy Sněmovny převzaly Bukovina a Modřice, dekret o udělení vlajky převzaly Holešov, Hrochův Týnec, Kácov, Koloveč, Orlík nad Vltavou, Starovice, Sudkov, Tatobity a Velvary.  
  
Kontrolní výbor doporučil svým usnesením Sněmovně, aby odložila účinnost nového daňového řádu o jeden rok, tedy až od 1. ledna 2011. Důvodem je, aby se úřady stačily na nová pravidla dostatečně připravit. Daňový řád má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků, který řeší jejich vybírání. Nemění ale jejich výši.
 
Text: -žam-


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 2.6.2009

vytisknout  e-mailem