Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - setkání zákonodárců Evropy a USA

Předseda PS Miloslav Vlček se vítá se členkou Kongresu USA Shelley Berkleyovou a s Jonathanem Evansem z Evropského parlamentu.Předseda PS Miloslav Vlček se vítá se členkou
Kongresu USA Shelley Berkleyovou
a s Jonathanem Evansem z Evropského parlamentu.

V pražských prostorách Poslanecké sněmovny jednali ve dnech 17. - 20. dubna zákonodárci Evropského parlamentu a amerického Kongresu o bezpečnostní situaci na Středním Východě, klimatických změnách, finanční krizi nebo lidských právech. Americké a evropské poslance přivítal předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Podle jeho slov jsou globální problémy, s nimiž se musí potýkat lidstvo v současnosti, mimořádně závažné. Jmenoval mezi nimi klimatické změny, populační exploze, ničení tropických lesů, vyčerpávání zdrojů, narůstající distribuce nezákonných drog a zbraní, obrovské dluhy, nezaměstnanost, rychle se prohlubující propast mezi světem chudých a světem bohatých, extrémní chudobu i regionální ekonomické či politické nestability a konflikty, čerpání energetických zdrojů a mezinárodní terorismus. Zdroje a kořeny konfliktů je podle Vlčkových slov třeba hledat v rozmanité směsi počínající masivním porušováním lidských práv, extrémní chudobou, přes okupaci cizími vojsky, náboženskou či národnostní nesnášenlivost či rasismus až k absenci základní zdravotní péče nebo nezávadné pitné vody, základního vzdělání apod. O nutnosti spolupráce mezi parlamenty na celém světě hovořil i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Poslední den konference, v pondělí 20. dubna, poslanci jednali o lidských právech, konkrétně situaci s věznicí Guantánamo. Kalifornská členka Sněmovny reprezentantů a expertka na bezpečnost Loretta Sanchezová na závěrečné tiskové konferenci uvedla, že problém Guantánama je širší a v jeho řešení by se v úvahu mělo brát i to, jak v budoucnu nakládat se zadrženými teroristy typu Usámy bin Ládina. Podle ní by mohla například vzniknout jakási mezinárodní vojenská komise, možností je také změna mezinárodního práva. Spojené státy požádaly Evropskou unii, aby zvážila možnost převzetí některých z nich, až bude zařízení uzavřeno. Nevyloučily to třeba Španělsko, Británie a Francie, u ČR to není pravděpodobné. Kongresmani a europoslanci se v ČR sešli už na svém 66. meziparlamentním zasedání, které se koná vždy dvakrát do roka – jednou na půdě USA, jednou v Evropě, v posledních letech vždy na území předsedající země EU.

Jednání se zúčastnilo devět členů Sněmovny reprezentantů Kongresu USA.Jednání se zúčastnilo devět členů
Sněmovny reprezentantů
Kongresu USA.
Politické strany a hnutí i letos chybovaly ve svých výročních finančních zprávách, které musí podle zákona každoročně předkládat Poslanecké sněmovně. Proti předchozím rokům však bylo chyb méně. Podle předsedy sněmovního kontrolního výboru Vladimíra Koníčka zejména u malých stran často chybí vyjádření auditora. U drobných darů v řádech stokorun chybí některé požadované identifikační údaje dárců.

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny vyhlásil podle paragrafu 45 a zákona č. 6/2003 Sb., o České národní bance, termín pro podávání návrhů na kandidáty na předsedu, místopředsedu a člena Výboru pro finanční trh. Návrhy budou přijímány v termínu od 20. dubna do 20. května 2009 do 16:00 hodin doručením na Sekretariát Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Sněmovní 4, 118 26 Praha 1. Právo podávat návrhy mají profesní organizace a instituce finančního trhu.
  
Text – žam-
Foto: Archiv PS PČR
 
 
 


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 21.4.2009

vytisknout  e-mailem