Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká strana znovu jednala se zástupci Evropské komise

Po necelém měsíci se dnes, 5. února 2015, uskutečnilo v souvislosti s implementací zákona o státní službě další kolo jednání se zástupci Evropské komise.  

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, první náměstek ministryně práce a sociálních věcí Petr Šimerka, první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková, zástupci MMR, MF, MPSV a Úřadu vlády dnes znovu odpovídali na dotazy zástupců Evropské komise pod vedením Zoltana Kazatsaye. Dotazy evropských partnerů se týkaly implementace zákona o státní službě.  

První náměstek ministra vnitra Jiří Nováček na úvod přivítal nejvyšší autoritu státní služby, a to nově jmenovaného náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého. Ten poděkoval představitelům Evropské komise i české straně, že v uplynulých týdnech odvedli velký kus práce a posunuli proces implementace služebního zákona. „Velmi děkuji vám, představitelům Evropské komise, za celou řadu cenných podnětů. Máte již bohaté zkušenosti z oblasti státní služby, a proto jsme vám za vaše připomínky velmi vděčni,“ uvedl náměstek Postránecký.
 
„Jsem velmi rád, že česká strana projevila velmi silnou vůli zákon připravit. Výsledky jsou vidět, zákon existuje. Myslím si, že jsme na správně cestě,“ dodal Zoltan Kazatsay.
 
Zástupci Evropské komise konstatovali velmi výrazný pokrok ve vyjednávání z hlediska implementace služebního zákona v návaznosti na implementaci evropských fondů v ČR. Na programu jednání byla dále diskutována dvě důležitá témata, a to rozlišení politické a úřednické úrovně výkonu státní správy a otázka odměňování. Evropská komise tento pokrok ocenila a poděkovala za všechny dosud předložené dokumenty. Komise vznesla doplňující dotazy, na které ČR odpoví v co nejkratší době. Dotazy se týkají především přípravy návrhu nařízení vlády k vazbě služebního hodnocení na odměňování státních zaměstnanců. Česká strana představila první verzi tohoto právního předpisu a v příštím týdnu ji poskytne Evropské komisi.
 
Zástupce Evropské komise dnes mimo jiné zajímalo, jak postupuje harmonogram prací pro zabezpečení legislativního procesu u prováděcích právních předpisů k zákonu o státní službě, dotazovali se na principy státní služby, fungování orgánů státní správy a hranice mezi politickou a úřednickou úrovní a chtěli také vědět, jak budou státní úředníci odměňováni, co bude obnášet úřednická zkouška a jak budou ověřovány jejich znalosti.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem